100 tysięcy za wiejski etat

100 tysięcy za wiejski etat – to nowa propozycja ARiMR dla rolników i przedsiębiorców. Kto chce stworzyć albo rozwinąć swoją firmę, dostanie nawet 300 tysięcy złotych. Wnioski będzie można składać za miesiąc, jednak gromadzenie wszystkich koniecznych dokumentów warto rozpocząć juz teraz.

W Agencji Restrukturyzacji ruch! jeszcze się nie skończyło składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie, a juz trwają przygotowania do następnego naboru: pomoc dla mikroprzedsiębiorstw. Agencja juz raz rozdzielała taka pomoc. Wnioski złożyło prawie 5 tys. osób. Wśród nich Mieczysław Gołebiowski, inżynier – rolnik spod Wrocławia i dodatkowo…ślusarz.

Pan Mieczysław chce wyremontować warsztat. Mimo fachowej pomocy od roku wyłącznie gromadzi załączniki i robi poprawki.

Pan Adam Paliński to tez już weteran w staraniach o pieniądze z agencji. Rolnik postanowił wytwarzać brykiety ze swojej słomy.

Rolnik kupił juz maszyny i rozpoczął produkcję. Brykiety sprzeda dopiero zimą, a na zwrot kosztów od agencji jeszcze się naczeka. Jednak własna firmę musiał zarejestrować od razu i zrezygnować z KRUS.

Takie trudności nie zniechęcają jednak najwytrwalszych. Mirosław Zmierczak robi nowa wagę samochodową i buduje wiatę na nawozy i maszyny. Przy okazji zwiększy zatrudnienie.

Rolnik wie, że nie będzie łatwo, ale jest się o co bić. Agencja Restrukturyzacji zakłada, że pieniędzy wystarczy dla kilku tysięcy osób. Do podziału jest miliard dwieście milionów złotych.

Redakcja Rolna TVP