Zysk ADM niższy od prognoz z powodu spadku dochodów z substancji słodzących

Archer Daniels Midland Co., największa na świecie firma przetwórstwa zbożowego ogłosiła we wtorek wyniki za III kw. roku podatkowego, które były niższe od prognoz analityków bowiem niższe ceny substancji słodzących i skrobi ograniczyły dochód z przetwarzania kukurydzy.

Jak ogłosiła spółka z siedzibą w Decatur, w okresie styczeń-marzec zysk netto wzrósł do 421 mln dol., czyli 65 centów na akcję z 3 mln dol. (czyli z progu rentowności po przeliczeniu na akcję) rok wcześniej. Średnie szacunki 10 analityków ankietowanych przez Bloomberga wynosiły 72 centy. Wartość sprzedaży wzrosła o 2% do 15,1 mld dol.

Spółka kierowana przez Patricię Woertz musi sobie radzić w sytuacji niższych cen na niektóre produkty działu przetwórstwa kukurydzy, co częściowo zrównoważyły niższe ceny ziarna. Zysk operacyjny z produkcji substancji słodzących i skrobi spadł w porównaniu z zeszłym rokiem o 69% do 45 mln dol. Cena używanego jako paliwo etanolu z kukurydzy spadła w tym roku na giełdzie chicagowskiej o 16%.

„Spadające ceny etanolu i syropu kukurydzianego pogarszają perspektywy ADM na resztę roku kalendarzowego. Znaczne spadki wartości rynkowej działów przetwórstwa kukurydzy i pszenicy spowodowały nieosiągnięcie szacowanych przez nas zysków” – napisał Robert Moskow, analityk nowojorskiego oddziału Credit Suisse Group.

Wyniki dotyczące syropu kukurydzianego były niższe w stosunku do szacowanych przez Moskowa o 132 mln dol. 9-milionowy zysk z przetwarzania innych surowców – głównie pszenicy i kakao – był o 100 mln poniżej prognozy.

Zysk z przetwórstwa kukurydzy zwiększył się ponad dwukrotnie do 104 mln dol., bowiem poprawiła się marża na etanolu i zwiększyła się sprzedaż lizyny, dodawanej do paszy dla bydła. Na koszty działu wpłynęły tzw. straty w wartości rynkowej oraz „nieefektywność operacji hedgingowych” związanych z opcjami na zakup kukurydzy.

Jak stwierdził wiceprezes ds. oceny kredytowej spółek w Brookfield Investment Management David Lagasse, lepsze od spodziewanych wyniki działów nasion oleistych i usług rolniczych zrównoważyły gorsze zyski na kukurydzy, pszenicy i kakao. Jego zdaniem zysk bez uwzględnienia 47 mln dol. długów mieścił się w oczekiwanym przedziale.

Zyski w dziale nasion oleistych wzrosły o 81% do 405 mln dol. Fabryki ADM w Ameryce Płn. działały z większymi mocami przerobowymi, co przyczyniło się do większej rentowności i produkcji, po tym jak w zeszłym roku spadły plony soi w Ameryce Płd. Na wyniki działu pozytywny wpływ miał większy popyt na biodiesel w Europie i Ameryce Płd.

Zysk działu usług dla rolnictwa (m.in. magazynowanie i transport zboża) wzrósł o 36% do 165 mln dol., w sytuacji niewielkiego wzrostu popytu. Jest to największy dział firmy pod względem wielkości sprzedaży. Ma on dalszy potencjał rozwoju w miarę wzrostu światowej produkcji zbóż, jak ocenia Ina Horowitz, analityk firmy Rafferty Capital Markets z Nowego Jorku: – Będzie coraz więcej ziarna w obrocie. Powinno to dobrze wpłynąć na segment obróbki i przewozu. Duże ilości i solidny wolumen przewozu.

Spółka ADM, która na koniec kwartału miała według raportu 2,1 mld dol. w gotówce i aktywach pokrewnych, aktywnie analizuje możliwości przejęć. – Część naszego rozwoju widzimy jako wynik fuzji i przejęć, ale trudno jest przewidzieć, kiedy one nastąpią. Dlatego utrzymujemy silny bilans i przysłowiowy zapas amunicji na ten cel – mówił podczas telekonferencji z analitykami dyrektor ds. finansowych Steven Mills. Odmówił on podania terminów jakichkolwiek transakcji. – Aktywnie przeglądamy możliwe obecnie transakcje i szukamy następnych – stwierdził.

Shruti Date Singh Bloomberg News