Zwycięzcy Agroligi 2009

Anna i Marian Nowak z Grabowa oraz spółka „WIPASZ” zostali mistrzami krajowymi w 18. edycji konkursu Agroliga 2009. Nagrody wręczył pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Konkurs Agroliga organizowany od 18 lat, wyłania i promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno – spożywczej.

Jan Krzysztof Ardanowski – Kancelaria Prezydenta RP – „To są ludzie, którzy osiągnęli sukces materialny, sukces w swoich gospodarstwach, w swoich firmach i jednocześnie pokazują, że ciężką pracą można do czegoś dojść – tacy ludzie powinni być szanowani.”

Mistrzami krajowymi w kategorii „rolnicy” zostali Anna i Marian Nowak z Grabowa. Prowadzą oni 150-hektarowe gospodarstwo ekologiczne, specjalizujące się w produkcji mleka.

Anna i Marian Nowak – gospodarstwo ekologiczne – „Ekologia nie jest to rzecz prosta, nie można się jej nauczyć w ciągu jednego czy dwóch lat. Tu trzeba trochę doświadczyć, trzeba zmienić swoją mentalność, myślenie na temat ziemi, na temat zwierząt.”

Za najlepszą firmę z branży rolno – spożywczej uznano wytwórnię pasz „WIPASZ” w Wadągu w województwie warmińsko-mazurskim.

Józef Wiśniewski – „WIPASZ” – „Jesteśmy zaszczyceni i zaskoczeni tym tytułem, bo nie zabiegaliśmy o niego. Myślę, że to po prostu zostało przez te 16 lat ciężkiej pracy zauważone.”

Wszyscy rolnicy biorący udział w konkursie muszą wykazać się wynikami powyżej średniej krajowej. Pod uwagę brane są również inwestycje w gospodarstwach. Podobne kryteria obowiązują również przedsiębiorstwa. Konkurs odbywał się pod patronatem programu pierwszego Telewizji Polskiej.

Krzysztof Pietrykowski Redakcja Rolna TVP