Zboże – ceny z dn. 03.12.09

Złoty wciąż rośnie w siłę. Zdaniem części analityków pod koniec roku europejska waluta ma kosztować około 4 złotych 7 groszy, a to oznacza mniejszy dochód dla tych, którzy sprzedają zboże w systemie interwencyjnym.

Jeszcze w listopadzie średnia cena skupu jęczmienia kształtowała się na poziomie 430 złotych za tonę. Teraz za sprawą zmian kursów walut, stawka spadła o 8 złotych za tonę.

  • CENY JĘCZMIENIA – skup interwencyjny:

  • listopad – 101,31 euro/t
  • grudzień – 101,77 euro/t
  • styczeń – 102,23 euro/t

Jeśli przewidywania ekonomistów się sprawdzą, każdy kolejny miesiąc będzie przynosił dalsze spadki cen, i to mimo wyższych stawek w euro. Pierwszy miesiąc skupu interwencyjnego zamknął się prawie okrągłą liczbą równą milionowi 800 tysiącom ton zbóż, głównie jęczmienia.

Niski kurs dolara wobec euro nie sprzyja unijnemu eksportowi, a równocześnie rynki zbytu w tym sezonie bardzo się skurczyły. Trudno wyrokować ciąg dalszy. Juz pojawiają się pierwsze szacunki dotyczące przyszłorocznych zbiorów zbóż.

W przypadku pszenicy areał upraw ma być o 1,5 mln hektarów mniejszy niż obecnie, ale to i tak nadal powierzchnia przekraczająca średnią z ostatnich 5 lat.

Małgorzata Motecha-Pastuszko Redakcja Rolna TVP