Zboża – ceny z dn. 12.07.2010.

Na giełdach towarowych dzisiaj już wyraźnie widać, że na rynku zbóż drożej na razie nie będzie. A wszystko dlatego, że towaru jest wystarczająco dużo, jak na potrzeby kupujących, przetwórcy czyszczą magazyny pod nowe zbiory, a rolnicy powoli wkraczają w żniwa. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że już wiadomo jakie zboże i za ile będzie w tym roku sprzedawane.

Na razie nikt nie chce się wychylać z propozycjami cenowymi za ziarno z nowych zbiorów. Jeśli producenci zdecydują po ile chcą sprzedać zboże, my im powiemy czy taka stawka wchodzi w grę – mówią przetwórcy. Tymczasem rolnicy tanio ziarna nie sprzedadzą i mają nadzieję, że to strona kupująca pierwsza się złamie.

Uczestnicy rynku są w tym roku bardzo ostrożni – nikt nie chce stracić – komentują maklerzy. I dodają, że działający od lat mechanizm przedpłat za nowe zboża, w tym roku nie ma racji bytu, bo jakość ziarna po tegorocznych anomaliach pogodowych może pozostawiać wiele do życzenia, a nikt nie lubi dokładać do interesu.

Tymczasem w tym tygodniu klienci giełd towarowych płacą o 10 – 20 złotych mniej za ubiegłoroczną pszenicę konsumpcyjną niż w ubiegłym tygodniu, czyli średnio 530 złotych za tonę. Ale mimo niewielkiego wahnięcia w dół to i tak ciągle opłacalna stawka.

Tona dobrej jakościowo kukurydzy średnio w kraju kosztuje 560 złotych. Jednak przy naprawdę wysokich parametrach i niewielkiej odległości do kupującego można za nią uzyskać nawet o 20 złotych więcej. To nieco więcej niż tydzień temu.

  • Pszenica – giełdy towarowe – ceny transakcyjne:

  • dzisiaj – 520 – 540 zł/t
  • tydzień temu – 520 – 550 zł/t
  • Kukurydza – giełdy towarowe – ceny transakcyjne:

  • dzisiaj – 540 – 580 zł/t
  • tydzień temu – 530 – 560 zł/t

Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP