Przedsiębiorcy, którzy skupowali jęczmień i mieli możliwość magazynowania, teraz, w czasie skupu interwencyjnego zarobią i to sporo-ocenia Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.
Przeważnie jęczmień kupowany był po 350 złotych, albo nawet poniżej tej kwoty. Teraz, po przeliczeniu 101 euro i 30 eurocentów po sobotnim kursie, cena interwencyjna wynosi prawie 430 złotych za tonę ziarna. Różnica jest więc spora. Warunkiem sprzedaży interwencyjnej jest dostarczenie przynajmniej 80 ton ziarna. Cena co miesiąc będzie rosła o 46 eurocentów.
Zdaniem maklerów warto wstrzymywać się ze sprzedażą do ostatniego dnia miesiąca, kiedy ustalana jest cena na następny. Wtedy rolnicy albo zlecą sprzedaż od razu, albo jeśli kurs waluty jest korzystniejszy, a tym samym cena, mogą zlecić maklerom sprzedaż w następnym miesiącu i zarobić więcej.
Na wybrzeżu trwa załadunek kolejnego dużego statku z pszenżytem po korzystnej cenie, dochodzącej nawet do 370 złotych za tonę. To więcej aż o 20 złotych od stawek krajowych. Najwyższe ceny dotyczą partii powyżej 1000 ton.
- PSZENŻYTO – ceny transakcyjne:
- na eksport – 340 – 370 zł/t
- w kraju – 320 – 350 zł/t
W pierwszej kolejności realizowane były kontrakty podpisane jeszcze przed żniwami, ale po oszacowaniu ilości potrzebnej do pełnego załadunku statków, teraz trwa dokupowanie towaru na wolnym rynku.
Podpisywane są też kontrakty na eksport żyta. Ceny także dużo korzystniejsze niż na wolnym rynku. Natomiast na razie nie jest wysyłana za granicę pszenica, a w kraju handel tym zbożem tez raczej mizerny. Ceny ziarna konsumpcyjnego dochodzą do 480 złotych, paszowe jest o kilkadziesiąt złotych tańsze.
- ZBOŻA – ceny transakcyjne:
- żyto na eksport – 320 – 330 zł/t
- żyto w kraju – 260 – 300 zł/t
- pszenica konsumpcyjna – 450 – 480 zł/t
- pszenica paszowa – 400 – 450 zł/t
W górę poszła cena kukurydzy, ale rozbieżności są wyjątkowo duże. Od 430 do nawet 500 złotych za tonę. Najtaniej jest na południu Polski. Na razie nikt nie wie, jakie będą stawki po zbiorach. Deszcze wstrzymały prace na polach.
- KUKURYDZA – ceny transakcyjne:
- południe – 430 – 440 zł/t
- północ i centrum – 480 – 500 zł/t
Anna Borowska Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź