Żarłoczne paliwa

Żarłoczne paliwa

Miliony ludzi będą głodować, jeśli Unia Europejska zrealizuje swój plan rozwoju rynku biopaliw – tak mocną tezę stawia pozarządowa organizacja Action Aid.

Według jej ekspertów 10-cio procentowy udział ekopaliw w rynku prognozowany na 2020 rok, nie wart jest swojej ceny. Ani klimat, ani ludzie nie odczują pozytywnych skutków, wręcz przeciwnie, mogą nas czekać same kłopoty.

Organizacja wzywa kraje członkowskie do wycofania się z planu rozwoju rynku biopaliw. Skąd tak pesymistyczne prognozy? Według ekspertów ActionAid producenci biopaliw będą coraz mocniej konkurowali o surowiec, w efekcie zmniejszać podaż zbóż, trzciny cukrowej czy samego cukru na cele konsumpcyjne.

Tim Rice – autor raportu przelicza: każde jednoprocentowe zwiększenie udziału biopaliw w rynku, to 16 milionów ludzi z krajów rozwijających się skazanych na głód.

Dlaczego? Według eksperta Unia nie będzie wstanie pokryć rosnącego zapotrzebowania na surowce do produkcji biopaliw z własnych upraw.

Według wyliczeń 2/3 komponentów będzie musiała importować z krajów, w których produkcja żywności zmniejsza się kosztem współpracy z przemysłem paliwowym.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP