Zaliczki na poczet kar już nie naliczane

Zaliczki na poczet kar już nie naliczane

Rolnicy intensywnie rozwijający produkcję mleka mogą odetchnąć z ulgą. Zaliczki na poczet kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji już nie są naliczane. Co więcej Agencja Rynku Rolnego przygotowuje się do zwrotu pobranych wcześniej pieniędzy.

Nowelizacja ustawy o rynku mleka weszła już w życie, a tym samym zaliczki na poczet przyszłych kar na dwa lata zniknęły z rynku.

Waldemar Broś – Krajowe Zrzeszenie Spółdzielni Mleczarskich „Już od 28-ego te zaliczki na pewno nie będą naliczane”.

Ale od początku kwietnia były naliczane. Za każdy odstawiony kilogram mleka ponad dozwolony limit rolnicy mieli naliczane 20 groszowe zaliczki na poczet ewentualnych kar. Jeżeli pod koniec roku kwotowego okazałoby się, że limit w skali kraju nie jest przekroczony zaliczki byłyby zwracane. Ale do tego czasu leżałyby na nieoprocentowanym koncie w mleczarni. Problem dotyczy około 200 rolników, którym od początku kwietnia do lipca już pobrano zaliczki o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych. Teraz pieniądze będą zwracane.

Anna Reps – Bednarczyk – Agencja Rynku Rolnego „30 dni od momentu wejścia w życie ustawy, dyrektorzy oddziałów terenowych zobowiążą wszystkie podmioty skupujące, które do tej pory pobrały te zaliczki, do zwrotu tych zaliczek producentom”.

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej polscy rolnicy tylko raz przekroczyli unijne limity produkcji. W sezonie 2005/2006 zapłacili z tego tytułu kary w wysokości 64 milionów euro.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP