XI Kongres Gmin Wiejskich

XI Kongres Gmin Wiejskich

Prezydent powoła zespół ekspertów do spraw polskiej wsi. W oparciu o ich opinię, głowa państwa ma podejmować ważne dla rolnictwa decyzje. Taką deklarację Bronisław Komorowski złożył w obecności wójtów z całego kraju, podczas Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie.

Do stolicy przyjechali samorządowcy z terenów wiejskich. Jak nie trudno się domyślić, dyskusję zdominowały pieniądze. Okazało się, że najwięcej brakuje na oświatę.

Zdzisław Remiasz, wójt gminy Zgierz: „Połowa naszego budżetu idzie na szkolnictwo, szukamy tu oszczędności. Ale równocześnie jest to ważne dla podniesienia wykształcenia przyszłych pokoleń.”

Samorządowcy skarżyli się też na utrudniony dostęp do unijnych funduszy. Dostało się władzy centralnej, która zdaniem wójtów, dyskryminuje gminy wiejskie.

Paweł Szymczak, wójt gminy Dalików: „Regionalne programy operacyjne preferują duże projekty miejskie, automatycznie idą za nimi środki z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. A gminy wiejskie tylko w połowie mogą z tych funduszy korzystać.”

Ale oprócz niezadowolenia były też i pytania. Jedno z nich dotyczyło stanu prac nad wprowadzeniem małego ruchu granicznego. Do dziś mieszkańcy terenów sąsiadujących z Białorusią nie mogą swobodnie przekraczać granicy. I zazdroszczą tym z południa Polski.

Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol: „Wszystko się zmienia. Zmieniają się gminy, zmieniła się nawet Białoruś, tylko ta nasza granica jest taka z lat 50 -tych.”

Dariusz Strugała, wójt gminy Jaraczewo: „Po to jest kongres żeby takie nasze bolączki wyartykułować, kongres jest tym co nas jednoczy i jest okazją, żeby rozmawiać na temat naszych problemów z władzą.”

Wszystkich postulatów wysłuchał Prezydent Bronisław Komorowski, który obiecał pomoc. Zapewnił wójtów o staraniach na rzecz rozwoju gmin wiejskich. A powołanie grupy ekspertów, ma być tego najlepszym dowodem.

Bronisław Komorowski, Prezydent RP: „Tak jak obiecywałem zamierzam powołać nie tylko forum środowisk wiejskich przy Prezydencie a również dążę do tego, aby był stały zespół aktywnych doradców.”

Kongres Gmin Wiejskich zorganizowano po raz jedenasty. W debacie o przyszłości terenów rolniczych udział wzięło ponad tysiąc przedstawicieli władz lokalnych.

Radosław Bełkot Redakcja Rolna TVP