Wstępny termin przyjmowania wniosków na modernizację gospodarstw rolnych

A teraz informacja, na którą czeka wielu rolników. Zapowiadany był listopad, a ruszy dopiero w styczniu. Znany jest już wstępny termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych.

Zdaniem Krzysztofa Jabłonowskiego bez unijnych funduszy trudno byłoby w tak szybkim tempie unowocześnić gospodarstwo.

Krzysztof Jabłonowski Chmielewko: Ja się bałem za pierwszym programem, skorzystałem tylko w połowie. Teraz poszedłem na całość i to co widać jest, jestem zadowolony.

Tadeusz Sieński ostatni raz z dofinansowania inwestycji w gospodarstwie korzystał cztery lata temu.

Tadeusz Sieński Grzebsk: Kupiłem trochę sprzętu, zbiornik do mleka, ciągnik, sprzęt do uprawy gleby jak również do obsługi zwierząt w moim gospodarstwie. Teraz z utęsknieniem czekam na następny nabór 2007-13.

Rolnik zamierza ubiegać się o dotacje dla producentów mleka. Obawia się jednak, czy w porę uda mu się przygotować wniosek. Bo zawsze oznacza to walkę z czasem.

Tadeusz Sieński Grzebsk: Może przygotowanie wniosku nie jest tak uciążliwe jak zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Jest potrzebny czas na to. Na przykład weterynaria potrzebuje czasu żeby zwiedzić gospodarstwo.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem czasu będzie wystarczająco dużo, bo w ostatniej chwili minister rolnictwa zdecydował się zmienić termin rozpoczęcia przyjmowania dokumentów.

Marek Sawicki minister rolnictwa: Ze względu na wybory samorządowe. Dwa ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia ten nabór rozpoczniemy na modernizację mleczną od 3 stycznia.

Dwa tygodnie później będą przyjmowane wnioski od pozostałych rolników. W programie szykuje się sporo zmian.

O dofinansowanie kupna jednej maszyny będzie mogło ubiegać się kilku rolników. A o kolejności rozpatrywania dokumentów zadecyduje punktacja. Ale to dopiero w styczniu.

Teraz do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji mogą zgłaszać się rolnicy poszkodowani przez powódź.

Tomasz Kołodziej prezes ARiMR: Jest to duża szansa na otrzymanie pieniędzy, które mogą wspomóc w odbudowie gospodarstwa.

Dokumenty będą przyjmowane jeszcze tylko przez tydzień.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP