Wcześniejsza kampania

Krajowa Spółka Cukrowa rozpoczyna dzisiaj kampanię cukrowniczą. Przystąpi do niej 7 fabryk. Prognozy zbiorów buraków są w tym roku bardzo dobre. Firma chce skupić około 4 milionów ton surowca dostarczonego przez 18 tysięcy plantatorów.

Krajowa Spółka Cukrowa jest największym w Polsce oraz ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie.

Uroczysta inauguracja kampanii 2009/2010 trwa właśnie w cukrowni Kruszwica. Potem ruszą kolejne fabryki w Malborku, Dobrzelinie, Nakle oraz Kluczewie. Najpóźniej-bo 1 października – ruszą dwie cukrownie lubelskie w Werbkowicach i Krasnymstawie.

Marcin Kulicki – prezes KSC: zapowiada się bardzo dobry rok jeśli chodzi o urodzaj buraka, w związku z tym limity będą wykonane a może i przekroczone.

W tym roku plantatorzy za tonę buraków o zawartości 16% cukru otrzymają około 120 złotych. Ponieważ kampania zaczyna się już we wrześniu firma dla zrekompensowania ewentualnych strat spowodowanych wcześniejszymi zbiorami zastosuje system rekompensat.

Toruński koncern wyprodukuje 550 tysięcy ton cukru, czyli tyle ile zezwala unijny limit. Konsumentów ten sezon raczej nie zaskoczy. Mimo niedoboru cukru na światowych rynkach ceny w sklepach powinny spadać.

Izabela Dąbrowska–Kasiewicz – BGŻ: możemy oczekiwać, że cena cukru w dalszym ciągu będzie spadać. Obserwujemy spadki, kwiecień, maj, czerwiec. Dane za lipiec GUS-u wskazują na spadki cen i sądzimy, że będą kontynuowane w związku z aprecjacją złotego, która będzie obniżała cenę referencyjną.

Krajowa Spółka Cukrowa planuje zakończenie obecnej kampanii w styczniu 2010 roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP