W prywatne ręce

Rząd podjął decyzję o prywatyzacji największego polskiego rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach. Akcje mają zostać sprzedane grupom producenckim. Aby sfinansować zakup specjalną linię kredytową dla rolników przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tymczasem Bronisze inwestują. Wczoraj odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nową halę. Kosztem 14 milionów złotych powstanie nowoczesny obiekt handlu owocami i warzywami. Całość inwestycji sfinansowano ze środków własnych. Bo rynek w rynek w Broniszach nie może ubiegać o unijne wsparcie.

Mirosław Mazuruk – prezes WRSRH-Bronisze: jesteśmy spółką, z przeważającym udziałem skarbu państwa. To jest jeden podstawowy czynnik, który powoduje, że nie możemy wykorzystać tych środków unijnych.

Ale państwo chce się pozbyć całego pakietu akcji Bronisz. W ciągu najbliższych 12 miesięcy mają zostać opracowane procedury sprzedaży. Preferencje przy nabywaniu akcji mają otrzymać handlujący na rynku rolnicy oraz przedsiębiorcy.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: rozmawiamy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, żeby przygotował specjalny produkt dla zainteresowanych grup producentów rolnych, tak, żeby niskim kredytem można było finansować te zakupy i rozkładać to w perspektywie kilku, czy kilkunastoletniej.

Za pośrednictwem rynku swoje towary sprzedaje 34 tysiące gospodarstw rolnych. Rocznie jest to milion 200 tysięcy ton owoców i warzyw.

Witold Katner rolna.tvp.pl