Trawa łąkowa – jak wybrać najlepszy produkt?

trawa lakowa

Do wysiewu na łąkach stosowane są specjalne rodzaje trawy. Ich wybór uzależniony jest np. od rodzaju gleby na danym terenie. Łąki powstają na obszarach zróżnicowanych pod względem warunków glebowych – niektóre nawet na typowych nieużytkach, ale dzięki zasiewowi teren znów może być w pewien sposób wykorzystywany.

Najlepsza trawa łąkowa – czym się charakteryzuje?

Naturalnie powstające łąki i inne biomy trawiaste mają określoną strukturę. Chodzi w tym przypadku o warstwy – rosną tam niższe i wyższe trawy, jedne o mocniejszym ulistnieniu, inne wysmukłe i kwitnące na szczycie łodygi. Gotowe mieszanki uwzględniają ten naturalny system. Trawa łąkowa jest odpowiednio zróżnicowana i gotowa do wysiewu.

W wielu przypadkach pożądany jest szybki wzrost trawy, zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o pozyskanie siana lub zapewnienie żyzności terenu. Warto dopasować konkretne mieszanki traw łąkowych cechujących się pożądanymi właściwościami. Trzeba też mieć na uwadze, że regularne koszenie w dobrych warunkach może pozytywnie wpłynąć na wzrost traw.

Mieszanka gazonowa na łąkę – czy jest to dobry wybór?

W niektórych przypadkach wybrany produkt to mieszanka gazonowa. Taki wybór wiąże się często z przeznaczeniem łąki na pastwisko albo dotyczy po prostu zagospodarowania terenu. Trawy gazonowe należą do traw wolnorosnących, nie są też bardzo wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację.

Trawa gazonowa będzie dobrze i wydajnie rosła przy zapewnieniu jej optymalnej wilgotności. Zagwarantuje to wysiew wiosną, kiedy naturalnie jest dość sporo opadów. Trzeba będzie trochę poczekać na pełny wzrost trawy – w porównaniu do innych gatunków traw łąkowych nie jest to jednak aż tak duża różnica.

Trawa łąkowa najwyższej jakości

Łąki nie są podwórkami, więc nie muszą prezentować się idealnie i być równymi, ujednoliconymi płaszczyznami o nisko przyciętych źdźbłach. Nie można jednak pozostawić łąki samej sobie, bo dość szybko pojawią się tam chwasty czy niepotrzebny wysiew. Wysokiej jakości mieszanka traw łąkowych zawiera selekcjonowane nasiona, można więc być pewnym, że na obszarze wyrośnie wyłącznie trawa.

Podsumowując, nabycie trawy łąkowej w formie specjalnej mieszanki to bardzo dobry pomysł. W mieszankach znajdują się różne nasiona, idealne do wysiewu na łące. Można też zdecydować się na trawę gazonową.