Termin przyjmowania wniosków na renty strukturalne już znany

Do podziału jest 360 milionów euro dla sześciu i pół tysiąca rolników. Wreszcie znany jest długo oczekiwany termin przyjmowania wniosków na renty strukturalne. Dokładnie za 40 dni rozpocznie się trzecia edycja tego działania. I jak zapowiada Agencja kolejnych już nie będzie.

Tak było dwa lata temu, kiedy ruszała druga i jak do tej pory ostatnia kampania przyjmowania wniosków na renty strukturalne z funduszy na lata 2007-13. Następna edycja programu była odraczana z miesiąca na miesiąc, a jak się w końcu okazało dopiero teraz, jeszcze co prawda nie oficjalnie, został ogłoszony termin przyjmowania wniosków.

Tomasz Kołodziej – ARiMR „Planujemy ogłosić nabór do 30 lipca czyli do końca miesiąca wnioski będziemy zbierać od 1-go do 10 września.”

O kolejności przydzielania rent strukturalnych zadecyduje punktacja. Liczy się wielkość zarówno przekazywanego jak i nowoutworzonego gospodarstwa oraz wiek następcy.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Mogą się zdarzyć takie sytuacje, że 3 rolników potencjalnych rencistów będzie przekazywało jednemu nowemu po to tylko żeby skorzystać z tego ostatniego wsparcia w ramach tego programu.”

Rolnicy, którzy zdecydują się pozbyć gospodarstw w zamian za renty strukturalne będą dostawać do ukończenia 65 lat 1013 złotych miesięcznie. Jest również przewidziany tak zwany dodatek na małżonka w wysokości 676 złotych. Dodatkowe 102 złote dostaną te osoby, które przekażą młodemu rolnikowi gospodarstwo o powierzchni przekraczającej 10 hektarów.

  • RENTY STRUKTURALNE 2010 – stawki:

  • podstawowa – 1013 zł/miesiąc
  • dodatek na małżonka – 676 zł/miesiąc
  • premia – 102 zł/miesiąc

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP