Dziewiąty ogólnopolski czempionat koni zimnokrwistych

Niektóre z nich ważą ponad tonę, mimo to potrafią się poruszać z wdziękiem i gracją, zwłaszcza pod czujnym okiem sędziów, którzy ten wdzięk i grację oceniają. W Kętrzynie już po raz dziewiąty odbywał się ogólnopolski czempionat koni zimnokrwistych. To koński odpowiednik wyborów miss i mistera wśród ludzi.

Przygotowania do występu zabierają hodowcom kilka miesięcy. Pokaz trwa zaledwie kilka minut. Nic dziwnego, że stres jest ogromny.

Zdzisław Osmólski – hodowca koni zimnokrwistych z Podlasia „Tak jak człowiek ma charakter, tak i koń. Jeden bardziej spokojny drugi bardziej wybuchowy, nie każdego konia da się przygotować”

Zwłaszcza że pokazy odbywają się pod czujnym okiem sędziów. W końcu to najbardziej prestiżowa końska impreza wagi ciężkiej w Polsce. Tu liczy się każdy punkt, bo stawka jest bardzo wyrównana. W Kętrzynie prezentuje się elita polskich koni zimnokrwistych.

Jerzy Gawarecki – dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie „Te które wygrały na regionalnych wystawach przyjechały na ogólnopolski czempionat do Kętrzyna.”

Rywalizacja jest coraz ostrzejsza, także dlatego że hodowla koni zimnokrwistych staje się z roku na rok bardziej popularna. W kraju jest ich około dwustu tysięcy – to dwie trzecie całej końskiej populacji. Ten fenomen, zdaniem miłośników łatwo wytłumaczyć.

Andrzej Stasiowski – Polski Związek Hodowców Koni „Nazwa koń zimnokrwisty wzięła się z tego, że mają dobry charakter i łagodny temperament”

Zimna krew idzie w tym przypadku w parze z ogromną masą. Dorosła klacz waży około ośmiuset kilo, ogier – nawet ponad tonę.

Henryk Kuhn – wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni „Są to zdecydowanie największe konie z wszystkich ras, mają największą masę i największą siłę uciągu”.

W.Zawada, K.Pietrykowski Redakcja Rolna TVP