Tanie jabłka

Tanie jabłka

Jeszcze nie ucichły protesty związane z tragiczną sytuacja na rynku wiśni, a już szykuje się kolejny konflikt na linii sadownicy – przetwórcy. Krajowa Unia Producentów Soków prognozuje bowiem, że za owoce przemysłowe zakłady będą płacić poniżej 20 groszy za kilogram.

Sezon się jeszcze wprawdzie nie rozpoczął, ale już teraz informacje dobiegające z rynku są dla sadowników niepokojące. Obecna cena skupu jabłek przemysłowych wynosi około 20 groszy. Ale zdaniem przetwórców to dobre złego początki.

Romuald Ozimek – KUPS: oferty na koncentrat spływają w bardzo niskiej cenie. Proponowane są poniżej 600 euro za tonę, a więc tutaj ta cena powyżej 20 groszy może się nie utrzymać.

Opłacalność eksportu także spada z powodu osłabiającego się euro. Ale nie tylko. Na cenę koncentratu jabłkowego na światowym rynku mają mieć także wpływ jego dużego zeszłoroczne zapasy. Zwłaszcza w Chinach.

Adam Podoba – KUPS: jeśli ceny koncentratu będą na niskim poziomie na pewno to się natychmiast przełoży na cenę jabłka przemysłowego. W związku z tym faktycznie ten rok nie zapowiada się zbyt optymistycznie.

Sadownicy nie przyjmują argumentów przetwórców. Ich zdaniem koncentrat jabłkowy sprzedaje się bardzo dobrze i po wysokiej cenie. A jabłka w skupie powinny kosztować przynajmniej 30 groszy za kilogram.
Mirosław Maliszewski – prezes ZS RP: w mojej ocenie ta propozycja cenowa nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Spodziewamy się dużo mniejszych zbiorów jabłek. Szczególnie owoców przeznaczonych do przetwórstwa w bieżącym sezonie.

Przeciętna cena skupu jabłek przemysłowych w zeszłym, roku wyniosła 15 groszy za kilogram. Podczas, gdy w 2007 roku, aż 95 groszy.

Witold Katner rolna.tvp.pl