Szklanka mleka w szkole może być znacznie ograniczona

Szklanka mleka w szkole może być znacznie ograniczona

Mleczarze biją na alarm. W tym roku akcja „Szklanka mleka” w szkole może być znacznie ograniczona. Wszystko przez nierealne terminy, które muszą spełnić dostawcy. Jeżeli ministerstwo rolnictwa nie posłucha apeli o wydłużenie terminu składania dokumentów w wielu szkołach znikną dostawy bezpłatnego mleka.

W zeszłym sezonie w akcji „szklanka mleka” brało udział 17 tysięcy szkół. Bezpłatne kartoniki mleka otrzymywało 2 miliony 800 tysięcy dzieci. W tym roku może być dużo gorzej Czasu na dostarczenie niezbędnych dokumentów jest bowiem coraz mniej.

Wojciech Boguta – ARR – „Wnioskodawcy, którzy będą dostarczać mleko do szkół muszą do 31 sierpnia złożyć w oddziałach terenowych Agencji wnioski o przyznanie limitu wraz z informacjami od szkół podstawowych.”

Całe zamieszanie spowodowała nowelizacja ustawy o rynku mleka, która wchodzi w życie dopiero w najbliższy piątek. Tymczasem dokumenty można składać tylko do wtorku. Te, które mają przygotować mleczarnie będą gotowe na czas. Problem jest z załącznikami, które wypełniają szkoły.

Waldemar Broś – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – „Proszę zwrócić uwagę, że są podmioty, które zaopatrują 200 i więcej placówek, dzisiaj zebranie z tak ogromnej liczby placówek wniosków, załączników, których wymaga Agencja jest praktycznie niemożliwe.”

Jest jeszcze jeden problem zwłaszcza na południu Polski. Tam wiele placówek oświatowych zostało zniszczonych przez powódź. Dyrektorzy tych szkół bardzo często zajęci są odbudową i nie są w stanie określić ani ilości dzieci ani zapotrzebowania na mleko. Stąd apel do ministerstwa rolnictwa o wydłużenie terminu składania wniosków przynajmniej o miesiąc.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP