Szansa dla plantatorów tytoniu na dodatkowe dopłaty

Szansa dla plantatorów tytoniu na dodatkowe dopłaty

Jest nadzieja dla plantatorów tytoniu na dodatkowe dopłaty. Podczas międzynarodowego kongresu w Krakowie minister rolnictwa obiecał rolnikom, że w przyszłym roku złoży wniosek o unijne dopłaty jakościowe. Do 2013r. rolnicy mają wsparcie rządu w ramach płatności odłączonych od produkcji.

Podkarpacie, Lubelszczyzna – to w tych rejonach Polski jest najwięcej upraw tytoniu. Z 16 tys. hektarów żyje około 60-ciu tys. osób. Ale dziś rolnicy pozbawieni dodatkowych dopłat obawiają się o przyszłość produkcji.

Przemysław Noworyta, Polski związek Plantatorów Tytoniu”Plantatorzy w Polce podlegają bardzo ostrym wymogom, ostrym przepisom, które spełaniają i produkują tytoń bardzo wysokoiej jakości. Natomiast cenowo trudno nam konkurować, nie mając wsparcia”.

Ale wsparcie obiecał minister rolnictwa.

Marek Sawicki, minister rolnictwa „Nasi tytoniarze nie są dyskryminowani w stosunku do tytoniarzy europesjkich. Z pewnością chcieliby nieco wyższego wsparcia, ale to w ramach budżetu krajowego mają pełne. Mam nadzieję, że w 2012 roku dostaną także dodatkowe wsparcie z koperty narodowej, ze środków unijnych”.

W krakowskim kongresie wzięli udział przedstawiciele unijnych komisji. Ich zdaniem kryzys zaostrzył sytuację rolników w całej Europie.

Francois Vedel, Stowarzyszenie Europejskich Plantatorów Tytoniu „Dziś to nie jest kwestia tytoniu, ale raczej polityki rolnej, czy sposobu jej prowadzenia, którego komisja musi bronić”.

Tymczasem negocjacje w sprawie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku wciąż trwają. Pierwsze propozycje zmian poznamy w listopadzie.

Anna Kaszewska/OTV KRAKÓW Redakcja Rolna TVP