Święto rolników w Szepietowie

27-28 czerwca 2009 r. w Szepietowie odbyła się XVI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Oficjalnego otwarcia znanej na Podlasiu i przyciągającej hodowców i rolników z całej Polski wystawy dokonał dr Tomasz Nawrocki, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, który był równocześnie honorowym patronem całej imprezy.

Hodowcy wystawili do konkursu 250 zwierząt, które mogłyby z powodzeniem konkurować z najlepszymi na świecie. Przyznano tytuły superczempionów i czempionów w kategoriach: bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce oraz drób.

Oprócz zwierząt które podlegały ocenie ciekawie zaprezentowano mniejsze okazy: kuce szetlandzkie, króle, owcę kameruńską, drób ozdobny, gołębie ozdobne i kury zielononóżki. Nagrodę Prezesa ANR otrzymała superczempionka krowa Asia (kategoria bydło mleczne) z hodowli Janusza Żochowskiego ze wsi Kamieńskie Wiktory z Gminy Poświętne.

Przy okazji wystawy odbyły się również targi Agropark. Do Szepietowa przyjechali znani producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, firm paszowych. Zajęli 505 stoisk. Podczas dwóch dni rolnicy wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, agencji rolnych, producentów rolnych dyskutowali o sytuacji rolnictwa w dobie kryzysu światowego. Szczególną uwagę zwracano na niskie ceny płodów rolnych, co niekorzystnie odbija się szczególnie na sytuacji rolników i przetwórców rolnych.

Atmosfera święta, wspaniała pogoda i wiele atrakcji zgromadziły na terenach Agroareny rzesze rolników i ich rodzin. Czerwcowe spotkanie w Szepietowie to tradycyjnie okazja do wymiany doświadczeń i uhonorowania całorocznej ciężkiej pracy podlaskich hodowców.

ANR