Śruty – ceny z dn. 07.12.09.

Od początku grudnia śruta sojowa systematycznie taniała. To wynik przede wszystkim umocnienia się złotego, bo na giełdach zagranicznych dużych zmian nie zanotowano. U nas spadki w ciągu ostatniego tygodnia sięgnęły 50 złotych za tonę.

Dzisiaj stabilnie, tona śruty kosztuje maksymalnie 1310 złotych. Towaru nie brakuje, bo niedawno dopłynął statek z dużą partią towaru. Odbiorcy już próbują robić przedświąteczne zapasy, ale największy ruch maklerzy przewidują jak zwykle w drugiej połowie grudnia.

A na rynku śruty rzepakowej spokojnie. Tona paszy kosztuje teraz 570 złotych i w styczniu nie przewiduje się zmian cenników.

  • RZEPAK – ceny transakcyjne:

  • eksporterzy – 1090 zł/t
  • zakłady tłuszczowe – 1104 zł/t

Natomiast na rynku rzepaku spadki cen. Eksporterzy za nasiona o wilgotności 9% i niewielkich zanieczyszczeniach płacą teraz 1090 złotych w magazynie sprzedającego, czyli o 40 złotych mniej niż tydzień temu.

W zakładach tłuszczowych rzepak też staniał. Tona nasion w realizowanych kontraktach kosztuje 1104 złote.

Na paryskiej giełdzie MATIF rzepak z terminem realizacji w lutym sprzedaje się po 280,5 Euro za tonę. W prognozach aż do sierpnia ceny rosną najwyżej o 5 Euro za tonę, dlatego maklerzy uważają, że nie ma co czekać ze sprzedażą nasion.

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP