Śrutownik do zboża – dlaczego warto w niego zainwestować?

Śrutownik do zboża - dlaczego warto w niego zainwestować?

Pasza jest niezbędnym elementem każdej hodowli. Odpowiednia obróbka umożliwia zmniejszenie strat podczas produkcji. Ma także duże znaczenie z perspektywy energochłonności i przyswajalności pożywienia przez zwierzęta.

Praca współczesnych gospodarstw rolnych odbywa się z wykorzystaniem maszyn ułatwiających pracę hodowcom. Należy do nich na przykład śrutownik do zboża. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Jak rozpocząć hodowle zwierząt?

Rozpoczęcie hodowli zwierząt w gospodarstwie powinno być poprzedzone wieloma analizami.

W pierwszej kolejności warto zestawić koszty z oczekiwanymi zyskami, a także zapoznać się z ustawą o ochronie zwierząt i sprawdzić, czy gospodarstwo spełnia warunki do rozpoczęcia hodowli.

Hodowla drobiu

Jeśli chodzi o hodowle kur, najbardziej opłacalna jest przemysłowa produkcja kurzych brojlerów. Jednak konkurencja na rynku jest duża, a koszty wejścia w biznes obejmujące budowę kurnika na kilkadziesiąt tysięcy ptaków to nawet 2 mln zł.

Z perspektywy biznesowej, bardzo korzystna pozostaje również hodowla kur (oraz innych ptaków takich jak przepiórki czy gęsi) na jaja.

Hodowla bydła

Rosnąca moda na wołowinę przekłada się na korzystny stosunek kosztów do zysku, dlatego hodowla bydła na mięso może być opłacalnym biznesem.

Szczególnie opłacalne jest prowadzenie hodowli bydła mięsnego i mięsno-mlecznego. Zakup cielaka to około 1000 zł, a koszty jego trzyletniego utrzymania to 2500 zł.

Przy odsprzedaży osobnika ważącego 700 kg, w cenie 7,50 zł za kg, szacowany zysk wynosić będzie około 2700 zł.

Niezbędny park maszynowy

Wśród niezbędnego wyposażenia każdej hodowli krów, bydła mlecznego, kóz czy kur znajduje się śrutownik do zboża. Jest to maszyna, która służy do szybkiego i wygodnego rozdrabniania zboża.

Wyróżnia się śrutowniki tarczowe, które wykorzystywane są w mniej zaawansowanych technologicznie hodowlach zwierząt, bijakowe ssąco-tłoczące, które napędzane są maszynowo, a także bijakowe zasypowe.

Wybór konkretnego modelu zależy od przerabianego zboża, a także rodzaju hodowanych zwierząt. Istnieje kilka rodzajów śrutowników.

Wybierając takie urządzenie, warto jednak wcześniej sprawdzić moc instalacji elektrycznej w gospodarstwie. Warto również pamiętać, iż praca śrutowników bijakowych powoduje wytwarzanie pyłu, który nie jest korzystny dla trzody i drobiu.

Dlaczego warto kupić śrutownik do zboża?

Pasza może być przygotowana przed karmieniem przez śrutowanie lub gniecenie. Zabiegi takie powodują lepsze wchłanianie składników odżywczych zawartych w pożywieniu.

Zarówno w przypadku młodych zwierząt takich jak warchlaki, jak i dorosłych loch, czy kur ważna jest odpowiednia struktura paszy. Zachowanie odpowiedniej jakości paszy zapobiega powstawaniu chorób wrzodowych.

Wybór konkretnego modelu śrutownika powinien być uzależniony od ilości otrzymywanej paszy, a także wielkości hodowli.