Jutro rusza kolejna edycja wsparcia na dodatkową działalność pozarolniczą

Dziś w większości gmin kończy się przedspisowy obchód rachmistrzów. Właściwy spis rolny będzie trwał od 1 września do 31 października. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się on drogą elektroniczną.

Obchody przedspisowe rachmistrzów i aktualizacja gospodarstw przez gminnych urzędników, udowodniły, jak ważne są prace przygotowawcze przed właściwym spisem rolnym.

Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka – dyr. Urzędu Statystycznego we Wrocławiu – „Idzie rachmistrz w teren w ramach obchodu przedspisowego i spisuje te dane dotyczące wykazu gospodarstw, czyli adres i cechy danego gospodarstwa.”

Administracyjne źródła danych nie są w takim wypadku wystarczające. Na przykład w niezastąpionej wręcz ewidencji podatkowej są właściciele, nie zaś faktyczni użytkownicy gruntu. Baza Agencji Restrukturyzacji tez ma wady.

Krystyna Kowal – Urząd Statystyczny we Wrocławiu – „Zawiera tylko te gospodarstwa, które posiadają użytki rolne od 1 hektara, poza tym nie wszyscy użytkownicy tych gospodarstw wystpują o dopłaty bezpośrednie.”

Korekty dokonywane przez gminy i rachmistrzów są dość rozległe. Pani Helena Kardis gminna liderka z Siechnic, posługuje się najczęściej Internetowym Serwisem Map – o ile, oczywiście, udaje się jej dostać na stronę. W szczycie weryfikacji nie jest to proste.

Helena Kardis – gmina Siechnice – „Pewne rzeczy muszą wynikać z dokumentacji, zmieniają się mniejsca zamieszkania rolników, zmieniają się właściciele, rolnicy sprzedają działki, przepisują gospodarstwa i to wszystko gmina musi zaktualizować.”

Właściwy spis rolny odbędzie się drogą elektroniczną. Rachmistrz informacje uzyskane od rolnika będzie wpisywał bezpośrednio do terminala połączonego z systemem komputerowym. Spis rolny ma na celu dostarczenie informacji dotyczących m.in. ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

Jadwiga Jarzębowicz/OTV Wrocław Redakcja Rolna TVP