Słodko nie będzie

Słodko nie będzie. Do podziału niewiele ponad 10 milionów euro, a chętnych więcej niż pieniędzy. Dziś ostatni dzień przyjmowania wniosków na kupno nowych maszyn od rolników, którzy stracili na unijnej reformie rynku cukru.

40% wartości maszyny , ale nie więcej niż 50 tysięcy złotych. To wysokość pomocy na jaką mogą liczyć plantatorzy buraków cukrowych. Wnioski mogą złożyć tylko ci, którzy stracili prawo do ich uprawy, otrzymali z tego tytułu unijną pomoc i prowadzą działalność na terenie gmin dotkniętych procesem restrukturyzacji.

Bogdan Kupciński, wieś Kłaki: jest okazja to należy ją wykorzystać. Jest taka możliwość żeby zmodernizować gospodarstwo kupić jakiś sprzęt no i wykorzystać tą pomoc.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w Agencji Rynku Rolnego osobiście lub wysłać pocztą.

Leszek Iwaniuk, ARR Warszawa: ARR Ośrodek Terenowy Warszawa pracuje do 15.45 tak, że rolnicy do tej pory mogą składać wnioski.

Lista osób, które ubiegają się o pomoc będzie opublikowana na stronach internetowych Agencji Rynku Rolnego.

Elżbieta Jerzak, ARR: jeżeli by się zdarzył przypadek, że plantator wysłał pocztą i nie znajduje się na liście, zgodnie z przepisami ma 7 dni na udokumentowanie już tutaj u nas w centrali, że taki wniosek wysłał w określonym terminie i on został nieuwzględniony.

Problem w tym, że i tak nie wszyscy mają szanse na otrzymanie pomocy. Bo choć termin przyjmowania dokumentów mija dopiero dziś to już chętnych jest dwa razy więcej niż pieniędzy do podziału.

Elżbieta Jerzak, ARR: wszystko będzie zależało od tego na jakie kwoty te wnioski opiewają, czy będą wykorzystywać maksymalna pulę pomocy, czy będą na mniejsze kwoty.

Największe szanse na pomoc mają ci rolnicy, którzy ponieśli najwyższe straty w wyniku unijnej reformy rynku cukru.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP