Ślimaki – ceny z dn. 11.05.2010.

To nie jest pogoda na majówkę, ale za to idealna dla ślimaków.

Zbiory winniczków rozpoczęły się równo 1 maja i teoretycznie powinny trwać cały miesiąc. Jednak towaru jest tak dużo, że już po 10 dniach maja skup zakontraktowanych ilości do największych zakładów przetwórczych dobiega końca. Ale to nie jedyna przyczyna.

W tym roku zakontraktowano o blisko 1/5-tą mniej winniczków niż w poprzednim. Powodem jest spadek spożycia tego przysmaku u naszych stałych zachodnich odbiorców, czyli we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Włoszech. Być może z powodu kryzysu.

W eksporcie dotychczasowych ilości przeszkodziła nam także bałkańska konkurencja-informuje Krzysztof Żychliński z „Łubnicy” w Wielichowie.

Producenci z tego regionu wysłali towar na zachód wcześniej, bo u nich sezon zbiorów rozpoczyna się zwykle miesiąc przed naszymi.

I to kolejny powód, żeby w Polsce umożliwić zbiór ślimaków winniczków w kwietniu, o co walczą , już dosyć długo nasi przetwórcy i eksporterzy.

  • WINNICZKI – ceny skupu:

  • 2009 początek maja – 1,50-2,00 zł/kg
  • 2009 połowa maja – 2,00-2,50 zł/kg
  • 2010 początek maja – 1,20 zł/kg
  • 2010 teraz – 0,80 zł/kg

Ceny za kilogram surowca sięgały po koniec ubiegłego sezonu nawet 2,5 złotego. Teraz nie ma na to szans. Na początku maja było to jeszcze 1 zloty 20 groszy, teraz jednak cena wciąż spada i wynosi już tylko 80 groszy.

Anna Borowska Redakcja Rolna TVP