Sawicki: rolnictwo potrzebuje nowego kierunku rozwoju

O potrzebie przestawienia części produkcji rolnej na energię odnawialną mówił w piątek, podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Polagra Farm w Poznaniu, minister rolnictwa Marek Sawicki.

„Nasze rolnictwo potrzebuje innego kierunku rozwoju na najbliższych kilkanaście lat – jeśli chodzi o zagospodarowanie produktów rolniczych. Tym kierunkiem jest energia odnawialna. Liczę, że znaczą część produkcji rolniczej uda nam się przekierować w tę stronę” – powiedział Sawicki.

Według jego informacji Ministerstwo Gospodarki zgodziło się uznać ziarno zbóż jako biomasę, którą można spalać. Resort chce, aby dofinansowywane z budżetu państwa komponenty do produkcji biopaliw pochodziły z krajów UE, „a najlepiej, aby to były komponenty produkowane w Polsce” – dodał Sawicki.

Zdaniem Sawickiego produkcja rolna na potrzeby energii odnawialnej w przyszłości pozwoli na łatwy powrót do produkcji żywności.

„Jeżeli w przyszłości pojawią się tańsze źródła energii, to uprawianą ziemię łatwo będzie można przywrócić do produkcji żywności” – dodał Sawicki.

105 wystawców z dziewięciu krajów prezentuje swoją ofertę na rozpoczętych w piątek w Poznaniu Międzynarodowych Targach Hodowli Zwierząt Farma 2009. Organizatorzy spodziewają się około 15 tysięcy hodowców, rolników i osób bezpośrednio związanych z branżą. Impreza po raz ostatni odbywa się w cyklu corocznym. Kolejna edycja Farmy odbędzie się w 2011 roku.

Swoje maszyny, urządzenia i rozwiązania technologiczne do niedzieli prezentować będą przedstawiciele wiodących marek funkcjonujących w tej branży. Atrakcją tegorocznej Farmy ma być m.in. „Arena nowości” – pokazy innowacyjnych rozwiązań, które są nierzadko światowymi premierami.

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. sterowane komputerowo systemy żywienia dla trzody chlewnej, automatyczne gniazda grupowe dla drobiu i innowacyjne systemy wstępnego schładzania mleka, a także pokazywany po raz pierwszy czterodrożny aparat udojowy.

Na zwiedzających czeka szereg prezentacji, spotkań i konferencji. W trakcie targów zorganizowane będą m.in. konferencje poświęcone bioenergii w rolnictwie, w tym biogazowniom i roślinom energetycznym.

Tegoroczna impreza odbywać się będzie bez Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Krajowej Wystawy Ogrodnictwa.

PAP