Sawicki: handel z Rosją rośnie, ale wymiana jest zbyt mała

Handel produktami spożywczo-rolnymi między Polską a Rosją rośnie, ale wymiana ta jest nadal zbyt mała – uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Szef resortu rolnictwa spotkał się w czwartek z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Władimirem Grininem.

„Chciałem przekazać oczekiwania Polski dotyczące spotkania się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem na targach w Moskwie” – powiedział PAP w czwartek Sawicki.

Sawicki będzie przebywał na targach spożywczych PRODEXPO w Moskwie w dniach 7-10 lutego.

Według ministra relacje handlowe w branży spożywczej między naszymi krajami poprawiają się, szczególnie dotyczy to eksportu owoców i warzyw. Jest także poprawa w eksporcie produktów mięsnych, ale – jak powiedział – niewystarczająca.

Rosja zniosła embargo na import polskiego mięsa w grudniu 2007 r., a na część produktów roślinnych w styczniu 2008 roku. Zakaz wwozu polskich warzyw oraz owoców został cofnięty w marcu 2008 r.

Sawicki poinformował, że resort przygotowuje się do dwustronnego spotkania przedstawicieli handlu i przetwórstwa oraz do dyskusji w ramach komisji międzyrządowej Polska-Rosja.

„Prace te jednak trzeba skonkretyzować, stąd zwróciłem ambasadorowi uwagę na konieczność przygotowania odpowiedzi przez Rosję na polskie wnioski i petycje dotyczące świadectw weterynaryjnych i zdrowotnych zwierząt” – wyjaśnił.

Dotychczas resort rolnictwa nie został poinformowany o wynikach kontroli przeprowadzonej w 18 polskich zakładach mięsnych w październiku 2008 r. Zakłady te ubiegają się o certyfikat pozwalający na eksport produktów na rosyjski rynek. Obecnie prawo do wywozu mięsa i przetworów do Rosji ma jedynie 5 firm.

„Dostaliśmy informację, że ta kwestia będzie bardziej szczegółowo omawiana w Moskwie” – powiedział Sawicki. Dodał, że ma nadzieję, iż spotkanie w Davos premiera Donalda Tuska z premierem Rosji Władimirem Putinem „dało kolejny dobry sygnał w zakresie wzajemnej współpracy”.

PAP