Rzepak straty

Po tegorocznej zimie wiele plantacji rzepaku ucierpiało. Ale dopiero teraz – kiedy wegetacja w pełni – rolnicy mogą oszacować straty. Według wstępnych szacunków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku największe straty mogą wystąpić województwach: opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim i kujawsko – pomorskim.

To 25 hektarowa plantacja rzepaku Sławomira Grudy z Dzierzążni na Mazowszu. Jeszcze jesienią rośliny prezentowały się bardzo dobrze. Zapowiadały się wysokie plony. Niestety, przez marcowe mrozy rzepak ucierpiał. Ale dopiero teraz widać, że straty na plantacji będą bardzo duże.

Pan Sławomir ma dwa wyjścia. Albo czekać z nadzieją, że część roślin się odrodzi lub zaorać plantację i posiać zboża jare.

Niższe plony na wskutek gorszych warunków przezimowania mogą wystąpić również w województwach: opolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i łódzkim. Tam wymarzło ponad 20 procent upraw rzepaku. Niektórzy rolnicy już zdecydowali się na zaorać części plantacji.

Poza tym w regionach, gdzie długo leżała pokrywa śnieżna rzepak dotknięty jest przez choroby grzybowe. Rolnicy również skarżą się na szkody łowieckie. Jak szacuje Krajowe Zrzeszenia Producentów Rzepaku w tym roku zbiory rzepaku nie będą wyższe niż przed rokiem.

Redakcja Rolna TVP