Rzepak – ceny z dn. 08.09.09.

Zapowiadało się kiepsko, wyszło nienajgorzej. Dla producentów rzepaku pogoda okazała się jednak łaskawa.

Według szacunków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku, zbiory nasion sięgną 2 milionów 200 tysięcy ton, a to oznacza, że przekroczą zeszłoroczne.

  • Zbiory rzepaku:
  • 2009 (prognoza) – 2,200 mln ton
  • 2008 – 2,106 mln ton

Wyższe plony i przyzwoita jakość, cieszą rolników, ale na tym koniec dobrych informacji, bo oferowane ceny bardzo szybko spadły poniżej zadowalających poziomów. Skup rzepaku praktycznie się zakończył. Ale nadal są firmy, które odbierają od plantatorów nawet niewielkie ilości surowca. Za tonę płacą około 1000 złotych.

  • Rzepak – ceny skupu:
  • 990 – 1070 zł/t

Wyższe stawki mogą negocjować w umowach handlowych jedynie grupy producenckie. Ale tu partie towaru muszą być duże i jednorodne.

Część rolników po żniwach zdecydowała się przechować rzepak licząc na wyższe ceny. Teraz chcą się go pozbyć, bo potrzebują miejsca na przechowywanie zboża, którego sprzedaż jest zupełnie nieopłacalna.

Kończą się już siewy rzepaku ozimego, zapotrzebowanie na nasiona wzrosło, wygląda więc na to, że wbrew wcześniejszym deklaracjom, rolnicy nie odwrócili się od produkcji rzepaku. Powód jest prosty, brak alternatywy, bo uprawa zbóż przynosi jeszcze mniejsze dochody.

Agnieszka Niemcewicz rolna.tvp.pl