Ryż – ceny z dn. 12.08.2010.

Chińczycy zaczynają mieszać na rynku ryżu. Duże zakupy, jakie zrobili w Wietnamie doprowadziły do podwyżek. Czy wrócą rekordowe ceny sprzed dwóch lat? O tym na razie trudno wyrokować, można jedynie śledzić fakty.

Susza i powodzie w Chinach podniosły obawy o bezpieczeństwo żywnościowe tego kraju. Wietnamczycy przyznali, że od kwietnia Pekin kupił już 600 tysięcy ton ryżu. A do tej pory był rzadko widzianym klientem na tamtejszym rynku.

Ceny od razu poszły w górę, ale władze w Hanoi mówią, że sprzedadzą Chińczykom tyle ryżu, ile będą potrzebowali. Wietnam wyeksportować może nie więcej niż 6-7 milionów oczyszczonych ziaren, a do czerwca zakontraktował już 4 miliony ton zarabiając na tym jakieś 2 miliardy dolarów.

Apetyt na ryż może jednak szybko rosnąć, bo w zalanym przez powodzie Pakistanie, przynajmniej 1/5 upraw jest doszczętnie zniszczona. I mimo, ze ten sezon zapowiadał się dosyć spokojnie, dzięki dobrym prognozom zbiorów, sytuacja może zmienić się jak w kalejdoskopie. Popatrzmy na średnie ceny w Ameryce i Azji.

W USA tona kosztuje średnio 430 dolarów, w Urugwaju i Argentynie ok. 520 dolarów. W Tajlandii i Wietnamie maksymalne notowania to 460 dolarów.

Warto jednak pamiętać, że w 2008 roku ceny utrzymywały się poniżej 400 dolarów, zanim kryzys nie potroił ich, do najwyższego w historii poziomu przeszło tysiąca dolarów, osiągniętego w kwietniu owego roku.

  • CENY RYŻU:

  • USA – 425-435 $/t
  • URUGWAJ – 515-525 $/t
  • ARGENTYNA – 515-525 $/t
  • TAJLANDIA – 410-460 $/t
  • WIETNAM – 380-400 $/t

W kilku krajach doszło do zamieszek, Nabywcy, a główni eksporterzy ograniczyli sprzedaż.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP