Plany jak zwykle są bardzo ambitne, ale co będzie pokaże czas. Dziś rusza kolejna kampania wypłaty dopłat bezpośrednich.
W tym roku już po raz siódmy trafią do rolników unijne dopłaty do gruntów rolnych. Ale po raz pierwszy pieniądze dostaną producenci roślin strączkowych i motylkowatych, hodowcy krów i owiec z pięciu województw Polski południowo-wschodniej.
Marek Sawicki, minister rolnictwa: z tytułu przelicznika mamy stratę 5-cio procentową, ale mamy 10%-towy wzrost jeszcze z dochodzenia do pełnego poziomu płatności ta różnica jest na plus 5% w stosunku do płatności roku poprzedniego.
Bogdan Kęszczyk, Drążdżewo: dla mnie jako rolnik, beneficjenta tych dopłat wolałbym żeby mieć te pieniądze już w euro niż je przeliczać co roku wg innej stawki.
Wśród rolników zdania na temat dopłat są podzielone. Według jednych powodów do radości nie ma, bo kwota pomocy nie jest dużo wyższa niż w ubiegłym roku, a koszty produkcji wciąż rosną. Zdaniem innych to jedyny pewny dochód w gospodarstwie.
Kamil Pankowski, Dłuska Wola: my jako na dopłatach to się nie skupiamy, bo mamy mały areał, nie jest to dla nas znaczący temat dobrze by było żeby ich było więcej, ale to jest jak jest wiadomo.
Marek Paraś, Wycinki: koszty produkcji w rolnictwie są na wysokim poziomie że bez płatności bezpośrednich w zasadzie żadne gospodarstwo nie mogłoby spokojnie funkcjonować.
Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że w tym roku pobije rekord szybkości w wypłacie dopłat bezpośrednich. W ciągu dwóch pierwszych dni grudnia na konta rolników mają trafić dwa miliardy złotych.
Pożyjemy zobaczymy – mówią rolnicy. A największe powody do obaw mają ci, którzy na wypłatę dotacji za 2009 rok czekali niemal do końca czerwca.
W pierwszej kolejności, zresztą jak co roku, dopłaty bezpośrednie mają trafić do rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych.
Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP 291
Zostaw odpowiedź