Dzięki uchwalonej w ekspresowym tempie specjalnej ustawie popularne COBORU stanie się tzw. agencją wykonawczą.
Działalność COBORU opiera się na 28 gospodarstwach pomocniczych. Z tego tytułu ośrodek w Słupi Wielkiej uzyskuje dodatkowe dochody. Reforma finansów publicznych zakładała ich likwidacje co miałaby bardzo poważne konsekwencje dla dalszej działalności COBORU.
prof. dr hab. Edward S. Gacek dyr. COBORU: miałoby to bardzo duże reperkusje, ponieważ działalność statutowa konkretnie doświadczenia odmianowe są prowadzone w gospodarstwach pomocniczych i one wykonują podstawowe badania w oparciu o które prowadzimy działalność rejestrową.
Ale w przepisach byłą furtka, która dawała szanse na normalne funkcjonowanie COBORU, a do tego bez oddawania każdej zarobionej złotówki na konto ministra finansów.
Henryk Kowalczyk – poseł PiS: stąd taki pomysł, aby COBORU była agencją wykonawczą a więc będzie mogła korzystać z dotacji budżetu państwa, tak jak do tej pory ale również korzystać ze środków finansowych, które wypracuje w postaci usług.
Ale do tego była potrzebna ustawa i to taka, którą uchwalono by w ekspresowym tempie. W Sejmie pojawił się projekt poselski.
Piotr Waśko – poseł PO: to zdecydowanie przyśpieszy wszystkie sprawy związane z wprowadzeniem tej ustawy mamy nadzieję, że dzięki temu, ze to jest projekt poselski komisyjny będziemy mogli wprowadzić tą ustawę stycznia 2011 roku.
Parlament zdążył ustawa jest już gotowa i lada dzień trafi na biurko prezydenta.
Witold Katner Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź