Rozporządzenie w sprawie podwyżek dla lekarzy weterynarii

W ciągu dwóch tygodni opublikujemy rozporządzenia w sprawie podwyżek dla lekarzy weterynarii zapowiada ministerstwo rolnictwa. Ale wbrew pozorom nie kończy to sporu między stronami. Do wyjaśnienia pozostają jeszcze dwie kwestie: podwyżki dla rządowych Inspektorów Weterynarii oraz wchłonięcie tej instytucji przez nowy twór – Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii.

To co zostało wynegocjowane kilkanaście dni temu w formie rozporządzeń ma się ukazać na początku przyszłego miesiąca.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: Do drugiego lutego czekamy na uzgodnienia ze stroną społeczną i w ciągu najbliższych 14 dni będzie wydane rozporządzenie ministra rolnictwa

Z punktu widzenia samorządu lekarzy weterynarii kończy to protest. Ich postulaty zostały spełnione, a strajk 28 lutego będzie zakończony.

Ale dyskusje będą trwały nadal. Teraz najważniejszą rzeczą jest załatwienie podwyżek dla podległej ministrowi rolnictwa Inspekcji Weterynaryjnej. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że można to załatwić bez nowelizacji budżetu państwa.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: To jest kwestia, która będzie podniesiona, natomiast my mamy swój budżet i w ramach budżetu , który jest przeznaczony w ramach dotacji celowych na IW będzie możliwe rozstrzygniecie natomiast w jakiej wysokości oraz kiedy to jest sprawa negocjacji.

I wreszcie najbardziej drażliwa kwestia. Ministerstwo rolnictwa chce połączyć trzy podległe sobie inspekcje w jedną. Oznacza to, że inspekcja weterynaryjna jako oddzielna instytucja przestałaby istnieć.

Tadeusz Jakubowski – prezes KILW: Przede wszystkim IW to jest organ czytelny każdy wie kto to jest lekarz weterynarii i uważam, że jeżeli coś dobrze pracuje to nie wolno tego psuć

Ale ministerstwo rolnictwo nie chce o tym słyszeć. I zapowiada reformę całego systemu bezpieczeństwa żywności.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: System wymaga zmian sytuacja się zmienia mamy wiele przykładów do naszego kraju dociera żywność nie standardowa z dioksynami więc cały system IW wymaga zmian

Samorząd lekarzy weterynarii liczy na to, że ustawa o powstaniu Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii pozostanie na poziomie założeń, ale nigdy nie zostanie uchwalona.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP