Eksport polskich jabłek do Rosji wstrzymany

Eksport polskich jabłek do Rosji wstrzymany

To konsekwencja wygaśnięcia w połowie stycznia polsko-rosyjskiej umowy tranzytowej. Moskwa i Warszawa nie zdążyły jeszcze podpisać nowej. Efekt? Kierowcy TIR-ów stojący na granicy.

O tym jak ważny jest to kierunek eksportu wie każdy polski sadownik.

Mirosław Maliszewski – prezes ZS RP: Eksport na wschód jest szczególnie ważny w latach wielkiego urodzaju. Tak jak w ubiegłym roku, czy w latach poprzednich, gdy sprzedawaliśmy od 300 do miliona ton jabłek na rynek rosyjski.

W tym roku wprawdzie eksport nie będzie zbyt wielki z powodu nieurodzaju, ale nie zmienia to faktu, że transporty z polskimi owocami i warzywami wyruszyły już na Wschód. Wyruszyły i utknęły na rosyjskiej granicy z Ukrainą, Białorusią, Łotwą i Estonią.

Blokada to efekt braku polsko-rosyjskiego porozumienia co do podziału zezwoleń w transporcie drogowym. Nasz rząd interweniował już w tej sprawie w Moskwie. Ale jak na razie bez efektu.

Grzegorz Teleśnicki – II sekretarz ambasady RP w Moskwie Zwróciliśmy się z pismem, aby wypuścić kierowców, którzy przebywają na granicy jak najszybciej. Niezwłocznie. Ale do dziś nie mamy odpowiedzi.

Tymczasem w Berlinie podczas targów Grune Woche toczą się rozmowy dotyczące innego problemu z eksportem polskim jabłek. Rosjanie chcą zwiększyć częstotliwość badań transportów. Zdaniem polskich sadowników kontrolowanie każdego TIR-a całkowicie zablokuje wysyłkę i to bez porozumienia.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP