Resort skarbu chce sprzedać spółki z branży rolnej

14 września odbędzie się aukcja należących do Skarbu Państwa udziałów dwóch spółek: Nordis Chłodnie Polskie w Wałbrzychu oraz Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kłaninie – poinformował resort skarbu. Firmy działają w branży rolnej.

Inwestorzy mogą zgłaszać się do udziału w aukcji do 10 września. Wadium dla spółki z Wałbrzycha wynosi ponad 150 tys. zł, a dla firmy w Kłaninie – ok. 120 tys. zł.

Nordis Chłodnie Polskie to jeden z sześciu zakładów produkcyjnych grupy kapitałowej Nordis. Grupa skupia producentów i dystrybutorów mrożonej żywności w Polsce.

Firma Nordis Chłodnie Polskie koncentruje się na produkcji wyrobów kulinarnych i garmażeryjnych. Odbiorcami jej produktów są głównie spółki grupy kapitałowej Nordis; około 10 proc. wyrobów spółka sprzedaje bezpośrednio do placówek detalicznych na terenie byłego województwa wałbrzyskiego. Ponadto blisko 30 proc. produktów trafia do sektora gastronomicznego.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kłaninie zajmuje się hodowlą bydła mlecznego, produkcją roślinną oraz działalnością handlową w tych dziedzinach. Koncentruje się na produkcji mleka, żywca wołowego oraz materiału zarodowego wykorzystywanego w hodowli. Strategia rozwoju spółki zakłada m.in. zwiększenie produkcji mleka poprzez poprawę jakości pasz i genotypu zwierząt.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do 10 proc. udziałów.

PAP