Renty strukturalne kontrowersyjne

Zgubiło nas zaufanie do rządu – twierdzą rolnicy, którzy chcieliby przekazać gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. Kto i dlaczego wprowadził ich w błąd.

Państwo Bąkowscy na uruchomienie programu rent strukturalnych czekali cały ubiegły rok.

Ewa Bąkowska – Szydłów Kolonia „Ja śledziłam i w mediach i na stronach internetowych. I młody rolnik nasz też ciągle siedział w Internecie i na stronach „min.rol-u”. Sprawdzał wszystkie informacje no ewidentnie zostaliśmy wprowadzeni w błąd”.

Zdaniem rolników z zapowiedzi ministerstwa rolnictwa wynikało jednoznacznie, że przyjmowanie wniosków o renty strukturalne rozpocznie się jesienią 2009 roku. Dlatego zdecydowali się przekazać gospodarstwo następcy, który dzięki temu skorzystał ze wsparcia dla młodych rolników.

Andrzej Bąkowski – Szydłów Kolonia „Doszło w tym przypadku do absurdu, bo rzeczywiście duże gospodarstwo zostało podzielone, bo wiadomo, że młody może mniej nie może wprowadzać technologii nowych”.

A to dopiero początek problemów. Bo wiele wskazuje na to, że rolnicy mają małe szanse, aby w tym roku przekazać drugą część gospodarstwa.

Andrzej Bąkowski- Szydłów Kolonia „Zostaliśmy oszukani, bo zapewnienie ministra rolnictwa do tego doprowadziły, bo jedno, że uzyskaliśmy za młodego rolnika nie 75 a 50 tysięcy złotych. Drugie nie otrzymamy renty”.

Ewa Bąkowska- Szydłów Kolonia „Przegrywamy na wstępie, bo największą liczbę punktów rankingowych zdobywają, ci którzy przekażą największą liczbę hektarów. Do tego wszystkiego straciliśmy definicje następcy”.

Zgodnie z definicją podana przez Agencję Restrukturyzacji : następca to osoba, która nie prowadziła gospodarstwa wcześniej i dopiero zacznie prowadzenie działalności rolniczej po przejęciu gospodarstwa … I tylko osoby spełniające ten warunek nie muszą mieć kwalifikacji zawodowych w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną. Ministerstwo rolnictwa jednak problemu nie widzi.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa „Jeśli są dwa odrębne gospodarstwa i rolnik ma jeszcze te minimum 6 hektarów, młodzi którzy wcześniej rozpoczęli działalność rolniczą to na pewno nie ma żadnego oporu prawnego, który zabraniałby przekazanie i jest tak samo dopuszczony do korzystania z projektu”.

A pieniędzy jest niewiele. Bo w tym roku z rent strukturalnych będzie mogło skorzystać zaledwie 6,5 tysiąca osób. Przypominamy, że wnioski można składać od 1 do 10 września.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP