Prywatyzacji przedsiębiorstwa zbożowego Elewarr nie będzie

Plan nie wypalił. Powód? Brak zainteresowania ze strony rolników.

Elewarr to państwowa spółka zajmująca się między innymi przechowywaniem strategicznych zapasów zbóż. Jeszcze w zeszłym roku mówiło się, że mogłaby trafić w ręce rolników. Ale teraz z tych planów już nic nie zostało.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa „My mamy często zabawną sytuację, gdzie wiele organizacji deklaruje – „tak, chcemy kupować, przejmować”. Zaraz po tym jak jest decyzja, że „tak”, to jest protest wszystkich organizacji, że absolutnie „nie”, bo to majątek narodowy”.

Rolnicy przyznają, że kupno całego przedsiębiorstwa ze względu na jego wielkość i wartość byłoby problematyczne, ale pojedynczych elewatorów już nie. Są zresztą nawet przykłady takie jak grupa producencka z Krotoszyna, która w zeszłym roku kupiła magazyn należący kiedyś do Elewarru.

Piotr Walkowski – Wielkopolska Izba Rolnicza, poseł PSL „Transakcja się udała są po pierwszych zbiorach skupili w dobrej cenie zboże i zainwestowane środki które w to włożyli już zaczynają pracować na tą grupę”.

Elewarr jest właścicielem 12 elewatorów i 5 magazynów o łącznej pojemności 655 tysięcy ton. 100% udziałów ma Agencja Rynku Rolnego.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP