Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – nowe otwarcie

Są nowe przepisy będą przyjmowane wnioski. Minister Rolnictwa podpisał pięć nowych rozporządzeń dotyczących działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Do tej pory do rolników z PROW-u na lata 2007-13 trafiło prawie 15 i pół miliarda złotych. To mniej więcej ¼ całej kwoty. Zakontraktowane jest już 70% między innymi na modernizację gospodarstw, oraz tak zwane działania wieloletnie jak renty strukturalne czy zalesianie. W tym roku z 14 działań jakie realizuje Agencja Restrukturyzacji uruchomiono tylko kilka. Oprócz dopłat do trudnych warunków gospodarowania, programów rolnośrodowiskowych oraz wsparcia na tworzenie nowych miejsc pracy, gdzie przyjmowania wniosków jest już zakończone można zgłaszać się także po dotacje na zalesianie. Są też pieniądze dla grup producenckich.

Franciszek Kadzik – ARiMR: „Cały czas zachęcamy do organizowania się w grupy, działanie jest otwarte i można składać aplikacje.”

Wkrótce po unijne dotacje będą mogli zgłaszać się następni chętni. Na publikację w dzienniku ustaw czekają rozporządzenia dotyczące 5 programów:
– ułatwienia startu dla młodych rolników
– korzystania z usług doradczych
– różnicowania działalności
– odtwarzania potencjału produkcji leśnej
– rent strukturalnych.

Resort rolnictwa zapewnia, że zmiany powinny ułatwić ubieganie się o dotacje. Dotyczy to zwłaszcza wsparcia dla młodych rolników. Pierwsza i zasadnicza zmiana to zwiększenie wysokości pomocy z 50 do 75 tysięcy złotych. Zmniejszono także poprzeczkę dotyczącą wielkości gospodarstwa. Teraz w całym kraju będzie obowiązywać średnia wojewódzka.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: „To jest duże ułatwienie i w przypadku tych województw nawet o większej średniej wystarczy 10 hektarów 15 arów aby spełnić ten wymóg powierzchniowy.”

Lada dzień powinny być znane dokładne terminy rozpoczęcia przyjmowania wniosków.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP