Poprawki zwiększające budżet państwa na rolnictwo

Poprawki zwiększający budżet państwa na rolnictwo warte kilkaset milionów złotych zamierza złożyć opozycja. Szanse na ich przyjęcie są jednak niewielkie.

Przyszłoroczny budżet państwa pozwala na realizację wszystkich zadań postawionych przed nami zapewnia ministerstwo rolnictwa.

Kazimierz Plocke – wiceminister rolnictwa: To jest dobry budżet, gdzie mamy realny wzrost wydatków na rolnictwo wobec 2009 roku o 3 – 4%.

Więcej pieniędzy ma być między innymi na szkoły rolnicze, meliorację, a wydatki na paliwo rolnicze pozostaną bez zmian. Zdaniem rządu to największe sukcesy. Opozycja nie przyjmuje tych argumentów i dlatego podczas drugiego czytania ustawy budżetowej można spodziewać się kilku znaczących poprawek.

I tak Sojusz Lewicy Demokratycznej chce zwiększyć dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich o 50 milionów złotych, a do kredytów preferencyjnych, aż o 200 milionów.

Stanisław Stec – poseł SLD: Szczególnie jest to ważne w kredytowaniu inwestycji w gospodarstwach rolnych, bo środki unijne, które to finansowały, praktycznie się zakończyły.

Z kolei PIS będzie domagał się zwiększenia wydatków na dopłaty do materiału siewnego, akcji szklanki mleka oraz Inspekcji Weterynaryjnej. A także…

Henryk Kowalczyk – poseł PIS: Będziemy zgłaszali poprawki dotyczące przede wszystkim spółek wodnych. Jest to ważne po roku zniszczeń w melioracjach. Trzeba je odtworzyć.

Przyszłoroczny budżet na rolnictwo wyniesie około 52 miliardów złotych. Składają się na to wydatki na rozwój wsi, dotacja na KRUS oraz współfinansowanie Wspólnej Polityki Rolnej.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP