Opozycja chce zablokować ustawę o prywatyzacji państwowych gruntów rolnych

Opozycja chce zablokować ustawę o prywatyzacji państwowych gruntów rolnych

To będą bardzo długie, sumienne i dokładne prace zapowiadają posłowie opozycji, którzy będą zajmować się ustawą o prywatyzacji państwowych gruntów rolnych. Wszystko po to, aby nie dopuścić do uchwalenia ustawy w tej kadencji Sejmu.

Jutro rano z posłami w tej sprawie spotka się minister rolnictwa, który będzie przekonywał do swoich racji.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: Ziemia powinna jak najszybciej być trwale rozdysponowana. Nie jest dobrze, że państwo jest pośrednikiem między rolnikiem a ziemią.

Rząd chce należącą do niego ziemie jak najszybciej sprzedać. Ale problem w tym, że największa jej część jest wydzierżawiona na podstawie wieloletnich umów. Dlatego minister rolnictwa chce zmusić rolników do oddania gruntów przed zakończeniem umów. Protestują dzierżawcy. A w Sejmie opozycja.

Romuald Ajchler – poseł SLD: Nie możemy się pogodzić, że ktoś 20 lat dzierżawił grunty, doprowadził je do stanu bardzo dobrej jakości i dzisiaj ANR jako właściciel zabiera mu te grunty i sprzedaje.

Państwo co roku z dzierżaw czerpie spore zyski. Teraz chce się ich pozbyć. Zdaniem opozycji niepotrzebnie.

Krzysztof Jurgiel – poseł PIS: W całej Europie dzierżawy funkcjonują i państwa maja na tym spore dochody.

To co nie podoba się posłom to także aspekt finansowy całej sprawy. Opozycja twierdzi, ze kosztem rolników rząd chce łatać dziurę budżetową.

Wojciech Mojzesowicz – PJN: Agencja ma szybko sprzedać i jak najwięcej zarobić.

I dlatego posłowie zapowiadają wprost: w pracach nad ustawą zastosujemy strajk włoski.

Romuald Ajchler – poseł SLD: Ja będę pracował nad ta ustawą bardzo szczegółowo, bardzo dogłębnie.

Bez względu na wynik prac parlamentarnych Agencja Nieruchomości Rolnych już teraz przyśpiesza sprzedaż państwowych gruntów. Ma to dotyczyć także nieruchomości z roszczeniami przedwojennych właścicieli.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR ANR: Konsekwentnie realizuje politykę przyspieszenia sprzedaży gruntów.

Agencja Nieruchomości Rolnych posiada 2 miliony 200 tysięcy hektarów gruntów. Aż milion 700 tysięcy z nich jest wydzierżawione.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP