Polska wykorzystała w 98 proc. limit produkcji mleka

Polska wykorzystała w 98 proc. limit produkcji mleka

Według wstępnej prognozy Agencji Rynku Rolnego, Polska wykorzystała w 98 proc. krajowy limit produkcji mleka, przypadający na rok kwotowy 2009/2010 – poinformowała w środę PAP Anna Reps-Bednarczyk z ARR. Limit ten wynosił 9,5 mld kg mleka.

Reps-Bednarczyk zaznaczyła, że bardziej dokładne dane będą znane po 25 kwietnia, tj. po zebraniu raportów za marzec z mleczarni o zakupie mleka.

„Limit za rok kwotowy (kwiecień 2009 – marzec 2010) prawdopodobnie będzie wykorzystany w 98 proc. i podobnie jak w ubiegłym roku nie zostanie przekroczony. Producenci mogą nie obawiać się opłat za przekroczenie limitów” – powiedziała dyrektor ARR.

Sytuacja taka wystąpiła w roku kwotowym 2005/2006, gdy produkcja mleka w Polsce była wyższa niż przyznany limit o 296 mln kg, co pociągnęło za sobą nałożenie przez Komisję Europejską kary w wysokości 64,4 mln euro. Kary dla rolników, którzy wyprodukowali więcej mleka niż wynosił limit, wyniosły 39 gr za litr.

Reps-Bednarczyk przypomniała, że każdy producent musi rozliczyć się ze swojego limitu. Jeżeli został on wykorzystany mniej niż w 70 procentach, rolnik musi wytłumaczyć przyczyny zmniejszenia produkcji mleka. Takim powodem może być np. choroba stada czy klęska żywiołowa. Ale jeżeli nie ma obiektywnych powodów, limit zostanie rolnikowi zabrany, a niewykorzystane kwoty produkcji – przekazane do rezerwy i rozdzielone na innych producentów mleka.

Reps-Bednarczyk wyjaśniła, że w nowym roku kwotowym 2010/2011 Polska będzie mogła wyprodukować o 1 proc., czyli o ok. 95-96 mln kg mleka więcej niż dotychczas.

Komisja Europejska chce znieść obecny system kwot mlecznych po kwietniu 2015 roku.

PAP