Podlasie to polskie zagłębie mleczarskie

Podlasie to polskie zagłębie mleczarskie

Hodowlą krów na podlasiu zajmują się tu niemal wszyscy rolnicy. I nic dziwnego, bo ceny skupu mleka są jednymi z najwyższych w kraju. Dobra passa, pozwoliła rolnikom na rozbudowę gospodarstw. Mało tego. Optymizm producentów mleka jest na tyle duży, że o nowych inwestycjach mówi nawet ci, którzy dopiero co ukończyli rozbudowę obór.

Józef Ziemiński jest właścicielem 50 hektarowego gospodarstwa rolnego. I od lat zajmuje się produkcją mleka. Gospodarstwo choć jak na okoliczne warunki – średniej wielkości zapewnia przyzwoite dochody. Mleczarnia płaci za litr mleka 1 złoty i 40 groszy.

Józef Ziemiński, producent mleka gm. Rajgród: Daj Boże, żeby ta cena utrzymała się jak najdłużej. Jest dobrze i nie ma co narzekać.

A to już inne gospodarstwo mleczarskie oddalone zaledwie o kilka kilometrów. Jego właściciel rok temu ukończył budowę nowoczesnej obory. Nowa inwestycja pochłonęła ponad 1 milion złotych. Rolnik trzyma w niej 60 krów. Już niedługo będzie tu najprawdopodobniej kolejnych 40.

Jak się człowiek chce rozwijać, to musi inwestować.

Gorzej, choć nie znaczy źle – jest w innych rejonach kraju. Tam średnie ceny skupu mleka są o kilkadziesiąt groszy niższe. Mimo to, stawki w okolicach złotego za litr pozwalają na w miarę opłacalną produkcję. I takie ceny utrzymają się najprawdopodobniej co najmniej przez najbliższe tygodnie. O spadkach nikt nie mówi. A to co napędza nasz rynek to eksport i to nie mały. 1/3 krajowej produkcji ląduje na zagranicznych półkach.

Waldemar Broś – KZSM: Ciągle największym odbiorą jest UE, szczególnie stare kraje, ale do tych państw dołącza Słowacja i Rosja.

Według ostrożnych szacunków wartość tegorocznej sprzedaży za granicę sięgnie 1 miliarda 100 milionów euro. To będzie najprawdopodobniej najlepszy wynik od ponad dwóch lat.

Radosław Bełkot Redakcja Rolna TVP