Pierwsze żniwa

Pierwsze żniwa

Ciągłe deszcze wreszcie ustąpiły i kombajny wyjechały na pola kosić jęczmień ozimy. Plony są niezłe, gorzej z jakością. Połowa ziarna jest porażona.

Arkadiusz Barylski – dyr. Regionalnego Centrum Skupu i Kontraktacji firmy „Polskie Młyny” w Brzegu: od kilku dni prowadzimy skup jęczmienia konsumpcyjnego, paszowego – z ceną 350 złotych, w jęczmieniu pojawił się problem w wyniku długich opadów przed zbiorami. Problem porażenia chorobami grzybowymi. Jest to jęczmień, który został wykluczony z obrotu na cele konsumpcyjne – paszowe.

Gerhard Kuboń – wieś Rzymkowice: wczesną wiosną byłą susza, długotrwała nawet. Prawie dwa miesiące, co wyraźnie odbiło się na plonach, a ostatnie deszcze, ciągłe deszcze spowodowały to, że zboże częściowo nawet zaczęło porastać.

Firma „Polskie Młyny” być może będzie kupować porażone ziarno na cele energetyczne. Nowo wybudowana wytwórnia bioetanolu w Goświnowicach oprócz kukurydzy może przerabiać również jęczmień.

Spalaniem porażonego ziarna interesuje się też Elektrownia Opole. Tymczasem rolnicy, którzy zebrali plony dobrej jakości zamierzają wstrzymać się ze sprzedażą.

Piotr Kaplyta – wieś Rzymkowice: ja jęczmienia na dzień dzisiejszy nie sprzedaję, Wszystko magazynuję. Sprzedam to albo w zimie, albo na późnej jesieni jak jest cena lepsza.

Ale jak wiemy, ceny mają to do siebie, że lubią się zmieniać…

Mariusz Drożdż/OTV Opole rolna.tvp.pl