Pawlak przestrzega przed pochopnymi zmianami w KRUS

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w liście wystosowanym do uczestników uroczystości dożynkowych przestrzegł przed pochopnymi zmianami w systemie rolniczych ubezpieczeń.

„Chronimy KRUS przed pochopnymi i nieprzemyślanymi działaniami destrukcyjnymi, podejmowanymi tylko w imię racji propagandowych, a nie w celu usprawnienia tej instytucji” – napisał Pawlak w liście, którego kopię otrzymała PAP.

Niedawno „Dziennik” informował, że „rząd chce jeszcze w tym roku zrobić porządek z KRUS”. Gazeta napisała, że „nowością byłoby uzależnienie składek od dochodów gospodarstwa”. Podała też, że nad reformą KRUS pracuje specjalnie powołany zespół pod kierunkiem ministra Michała Boniego, a w pracach bierze udział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że nie zna wyników prac zespołu Boniego i nie będzie komentował żadnych pomysłów podawanych przez media.

W środę na konferencji Sawicki mówił natomiast, że nie ma żadnych nowych propozycji rządu w zakresie reformy KRUS. „Premier Donald Tusk na spotkaniu z rolnikami w Licheniu wyraźnie podkreślił, że w 2010 roku nie będzie wprowadzał zmian w systemie funkcjonowania KRUS” – powiedział minister. Zaznaczył, że kryzys gospodarczy nie jest dobrym momentem na reformowanie rolniczych ubezpieczeń.

Również przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Leszek Korzeniowski (PO) powiedział w czwartek PAP, że nie ma żadnych nowych ustaleń w sprawie KRUS. Przypomniał, że ustawa o KRUS została niedawno znowelizowana przez Sejm i zaakceptowana zarówno przez PSL, jak i PO.

Ławniczak wyjaśnił PAP, że nie pracuje w zespole Boniego, ponieważ KRUS-em od paru miesięcy zajmuje się wiceminister Tadeusz Nalewajk.

W kwietniu Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe przepisy, które wejdą w życie od października, różnicują składkę płaconą do KRUS. Dla gospodarstw o powierzchni 50-100 ha miesięczna składka będzie wynosiła 12 proc. najniższej emerytury, a dla gospodarstw 100-150-hektarowych – 24 proc. W przypadku gospodarstw 150-300-hektarowych wyniesie 36 proc., a powyżej 300 ha – 48 proc.

W KRUS ubezpieczonych jest ok. 1,5 mln osób. Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od II kwartału 2009 r. wynosi 203 zł kwartalnie; rolnicza emerytura to ok. 600 zł.

W tym roku budżet dopłaci do KRUS ok. 16 mld zł.

PAP