Pasze – ceny z dn. 23.04.2010.

Wielkie wyczekanie. Jest szansa, że już w przyszłym tygodniu do portu w szczecinie zawinie pierwszy od kilku tygodni statek ze śrutą sojową. Klienci, którzy wcześniej składali zamówienia, mają rezerwację na dostawę z tego transportu.

Kto zwlekał, musi czekać do maja, a właściwie o końca długiego majowego weekendu. Jakie będą stawki, nikt nie chce prognozować. A cena śruty dostępnej teraz na rynku waha się od 1270 do 1300 złotych za tonę.

Mało ciekawa sytuacja maluje się na rynku rzepaku. Surowca miało być dużo, a śmiałe prognozy mówiły, że będzie go więcej niż w ubiegłym roku, bo areał na świecie zdecydowanie się zwiększył. Tymczasem ostatnie szacunki wprowadziły korekty optymistycznych prognoz. Tylko w samej Unii Europejskiej rzepaku ma być mniej o pół miliona ton.

A wszystko przez bardzo niskie temperatury i spore wymrożenia. Polska nie jest wyjątkiem. Wprawdzie na ścianie zachodniej rzepak dobrze przezimował, ale producenci z Żuław i wschodniej części kraju, narzekają na jakość upraw i już zapowiadają, że zbiory będą dużo niższe.

  • Rzepak – giełda Matif:

  • transakcje – 316–318 euro/t
  • kontrakty na sierpień – 298–300 euro/t

Taka sytuacja przekłada się na ceny. Na paryskiej giełdzie Matif stawka za ubiegłoroczne nasiona wzrosła w tym tygodniu do prawie 320 euro za tonę. Rzepak w kontraktach na sierpień jest o 20 euro tańszy.

  • Rzepak – stawki w kraju:

  • ubiegłoroczny rzepak z dostawą – 1170–1230 zł/t
  • ubiegłoroczny rzepak u producenta – 1160–1180 zł/t
  • tegoroczny rzepak – kontrakty – 1100–1130 zł/t

W kraju za dostarczone do zakładów tłuszczowych nasiona z poprzednich zbiorów producenci otrzymują do 1230 złotych za tonę. Kontrakty na nowe zbiory to maksymalnie 1130 złotych za tonę.

Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP