Jaja – ceny z dn. 23.04.2010.

Ostry zjazd w dół. Przed długi czas właścicielom kurników dobrze się działo. Ceny jaj były wyjątkowo wysokie. Co takiego stało się teraz? Pierwszy powód jest prozaiczny po świętach szczególnie Wielkanocnych popyt na jaja zawsze słabnie. Ale tym razem doszły do tego zamknięte przez dwa koleje weekendy supermarkety. Równocześnie zupełnie załamał się eksport, tu winne może być słabe euro.

A produkcja idzie pełną para. Ponieważ wcześniej stawki były wyjątkowo opłacalne wielu drobiarzy postanowiło zainwestować w nowe kurniki. Często bardziej opłaca im się wybudować obiekt od podstaw, gdzie można umieścić nawet 6 pięter klatek, niż stary przystosowywać do nowych wymogów.

Efekt okazał się łatwy do przewidzenia. Teraz to producenci muszą szybko szukać klientów bo jaja to nie jest towar który można długo przechowywać.

Jak mówią ich produkt stał się bezcenny, bo mało kto się teraz targuje, ważniejsze aby opróżnić magazyny.

  • Jaja – hurtowe ceny zbytu:

  • XL – 0,25–0,30 zł/szt.
  • L – 0,19–0,25 zł/szt.
  • M – 0,17–0,22 zł/szt.
  • S – 0,15–0,18 zł/szt.

A stawki zupełnie się rozchwiały. I tak za najmniejsze jaja hurtownicy płaca zaledwie kilkanaście groszy. Średnie tzw. „M-ki” kosztują około 20 groszy, duże maksymalnie 25. Ale najwyższe ceny zarezerwowane są tylko dla stałych dostawców. Przypadkowi kontrahenci dostają znacznie mniej.

Agnieszka Niemcewicz Redakcja Rolna TVP