Ostatni moment na szkalnkę mleka

Ostatni moment na szkalnkę mleka

Dziś mija termin, w którym firmy zainteresowane dostarczaniem mleka do szkół powinny złożyć wnioski w Agencji Rynku Rolnego.

Zespół Szkół nr 5 w Lublinie, gdzie na razie nauczyciele przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego, z programu „szklanka mleka” korzysta już pięć lat.

Małgorzata Frejkowska – dyr. Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie „program jest dobry, poprzednio korzystały tylko klasy 1-3, teraz wszystkie klasy szkoły podstawowej”. Zdaniem lubelskiego kuratora oświaty promocja zdrowego odżywiania wśród najmłodszych jest bardzo ważna.

Krzysztof Babisz – lubelski kurator oświaty „W ubiegłym roku szkolnym z tego programu skorzystało ponad 1200 szkół w woj. lubelskim i około 150 tysięcy dzieci otrzymywało to mleko”.

Program „szklanka mleka”, częściowo ze środków unijnych, częściowo rządowych finansuje Agencja Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane dostarczaniem mleka uczniom powinny do końca sierpnia złożyć w agencji odpowiednie wnioski. Na Lubelszczyźnie na razie żaden nie wpłynął. Mimo to dzieci mleko dostaną.

Andrzej Romańczuk – dyrektor ARR w Lublinie „Kontaktowaliśmy się z przedsiębiorcami, którzy zamierzają dostarczyć to mleko do szkół w tym roku szkolnym, no zbierają kompletują umowy ze szkołami”.

Uczniowie szkół, które wezmą udział w programie, dostaną mleko 3 razy w tygodniu. Ale jeśli rodzice zgodzą się zapłacić ok. 4 złotych miesięcznie, będą mogły je pić 5 razy w tygodniu. Polska jest liderem wśród krajów Unii realizujących program „szklanka mleka”. Pije je ponad 80 procent uczniów szkół podstawowych.

Redakcja Rolna TVP