Ofensywa polityczna opozycji w Sejmie

Rządowi zarzucono brak spójnego programu oraz niezrealizowanie przedwyborczych obietnic. Były ostre zarzuty i cięte riposty, a skończyło się …tak jak zwykle.

Poszło o przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt rezolucji, w którym posłowie mieli wezwać rząd do podjęcia działań na rzecz poprawy opłacalności produkcji rolnej oraz warunków życia na wsi. Zdaniem opozycji rząd nie ma spójnego i rzetelnego programu dla wsi i rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel – poseł PiS: nie ma takiego programu działania strategii dla polskiego rolnictwa. Jest szereg dokumentów wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale w Polsce potrzebna jest narodowa polityka rolna.

Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa twierdzili oczywiście, że rząd ma program działania, ale jednocześnie zachęcali posłów opozycji do dzielenia się swoimi pomysłami na poprawę opłacalności produkcji rolniczej.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: każda inicjatywa, jeżeli jest szansa poprawić opłacalność produkcji i będzie zaangażowanie posłów sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi to będziemy ich popierali.

Padły także zarzuty o nie realizowaniu przedwyborczych obietnic. Chodzi tu w szczególności o nie wprowadzenie wyższej stawki zwrotu akcyzy w programie paliwa rolniczego, brak większego wsparcia przy produkcji biopaliw oraz opóźnienia we wdrażaniu obowiązkowych ubezpieczeń upraw. Zdaniem opozycji ostatnie dwa lata są dla polskiej wsi po prostu stracone

Henryk Kowalczyk – poseł PiS: było zapowiadane przyspieszenie wydatkowania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, no minęły już dwa lata i nie wszystkie działania zostały uruchomione.

Posłowie koalicji PO-PSL odpowiadali, że wydatki na paliwo rolnicze wzrosną w tym roku z 500 do 720 milionów złotych, biopaliw na rynku jest coraz więcej, a liczba wykupionych polis przez rolników jest rekordowa. Odpierano także zarzuty dotyczące braku opłacalności produkcji rolniczej.

Michał Szczerba – poseł PO: rok 2009 był rokiem trudnym, ale w porównaniu do innych krajów UE Polska przeszła przez ten kryzys, przez tę recesję gospodarczą, także polskie rolnictwo można powiedzieć suchą stopą.

A trzygodzinna dyskusja zakończyła się tym, że komisja rolnictwa zarekomendowała odrzucenie przez Sejm projektu rezolucji.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP