Nowe premie

Większe pieniądze i uznanie dzierżaw to podstawowe zmiany na jakie mogą liczyć w tym roku młodzi rolnicy. Urzędnicy zapewniają, że uzgodnienia z Komisją Europejską w tej sprawie są już na ostatniej prostej.

Zapowiedzi o zwiększeniu premii z 50 na 75 tysięcy złotych młodzi rolnicy słyszą już od dawna. Problem w tym, że nie ma jeszcze na to oficjalnej zgody Brukseli. Dlatego zmieniono przepisy dotyczące przyznawania premii, aby ci którzy chcą poczekać mieli taką szansę.

Monika Pietrusińska- Janowska, ARiMR: rolnicy, którzy wcześniej złożyli wniosek w ramach działania ułatwianie startu młodym rolnikom i nie uzyskali pomocy, nie dostali płatności będą mogli ponownie złożyć wniosek i starać się ponownie o ta pomoc.

Dotyczy to tylko tych osób, które złożyły wnioski ale nie prowadzą działalności rolniczej.

Nie ma jednak co liczyć na złagodzenie wymagań dotyczących powierzchni przejmowanego gospodarstwa.

Tak jak dotychczas w zależności od regionu liczy się średnia wojewódzka lub krajowa. Będą za to uznawane dzierżawy.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: to jest dochodzenie przez te dzierżawy od osób prywatnych żeby tę średnią też zwiększyć dzierżawami trwałymi podpisanymi notarialnie na okres minimum 5 lat.

Wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników będą przyjmowane dopiero za kilka miesięcy. Czy już na nowych zasadach? Odpowiedź na to pytanie niebawem.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP