Odnowa wsi

Odnowa wsi

Na Pomorzu Środkowym właśnie ruszył nabór wniosków do programu „odnowa i rozwój wsi”. Gminy mają szansę zdobyć duże pieniądze na obiekty użyteczności publicznej. Jest o co się bić, bo Unia Europejska dofinansowuje do 75% inwestycji.

O tym że warto starać się o takie środki, przekonują mieszkańcy wsi Skibno koło Sianowa. Ich gmina w ubiegłym roku zdobyła pieniądze z programu „Odnowa i rozwój wsi”. Dzięki temu osada otrzyma w pełni wyposażoną i wielofunkcyjną świetlicę wiejską.

Irena Banaśkiewicz, Skibna: nasze serce tutaj jest, żeby ta świetlica powstała. Przy czym myśmy mieli i świetlicę i szkołę a zostaliśmy bez niczego. Myśmy się spotykali w piwnicy, na boisku, u mieszkańców w domu.

Gmina Sianów zdobyła też fundusze na 2 inne projekty, w sumie otrzyma 700 tys. zł dofinansowania, a skorzysta na tym aż 10 miejscowości. W ramach nowego naboru gminy mogą starać się o prawie 3 mln zł pomocy.

Barbara Bawiec, Prezes Fundacji „Środkowopomorska Grupa Działania”: wartość maksymalnego projektu wynosi 500 tysięcy złotych i wartość dofinansowania do 75% wartości netto inwestycji.

Wnioski w ramach działania odnowa i rozwój wsi są przyjmowane do 9 lutego. Mogą je składać gminy, kościoły i organizacje pożytku publicznego.

Andrzej Kisiel/OTV Koszalin Redakcja Rolna TVP