Obiecanki cacanki

Miało być szybko, a wyszło jak zwykle. Dopłaty bezpośrednie na kontach ma już połowa uprawnionych rolników. Pytanie tylko kiedy pieniądze trafią do następnych?

Zapowiadało się, że wypłata dotacji bezpośrednich będzie przebiegać wyjątkowo sprawnie.

Renata Mantur, ARiMR wypowiedź z 7 XII 2009: w tym roku o płatności ubiega się około miliona 400 rolników. Natomiastby zakładamy, że w grudniu zostaną wypłacone środki dla miliona naszych wnioskodawców.

Rolnicy nie mieli powodu nie wierzyć w zapewnienia urzędników bo już pierwszego dnia Agencja wypłaciła milion złotych. Pod koniec grudnia pieniądze na kontach miało już 745 tysięcy uprawnionych.

Problem w tym, że od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Agencja Restrukturyzacji komentować sprawy nie chce. Jedno jest pewne wypłata dopłat bezpośrednich na razie jest wstrzymana.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jest w tej chwili pewne zahamowanie i to jest sprawa ministra finansów i przeniesienia kont z jednego banku do drugiego.

Od 1 – go stycznia obowiązuje bowiem nowa ustawa o finansach publicznych, która wprowadza duże zmiany z systemie wdrażania funduszy europejskich.

Magdalena Kobos, Ministerstwo Finansów: pieniądze nigdzie nie utknęły zmieniły się zasady przekazywania pieniędzy. Teraz pośrednikiem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Urzędnicy są jednak dobrej myśli.

Magdalena Kobos, Ministerstwo Finansów: w tym tygodniu a najpóźniej w przyszłym umowa będzie dopięta na ostatni guzik i pieniądze będą przekazane do Agencji.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem na wypłatę dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca. Problem w tym, że rolnicy nie po raz pierwszy uwierzyli w obietnice jak się okazało po raz kolejny bez pokrycia.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP